Znudzeni poukładanym życiem w bloku z wielkiej płyty? Jeśli do codzienności zaczyna wkradać się monotonia, najwyższy czas na hobby, pozwalające na kontakt z naturą, wzmocnienie kondycji, a jednocześnie usprawnienie zdolności koncentracji i myślenia strategicznego. Mowa o, cieszących się coraz większą popularnością, rozgrywkach z wykorzystaniem Air Soft Gun. To, wyzwalająca moc adrenaliny i endorfin, zabawa w działania wojenne z elementami survivalu. Dodatkową atrakcją jest bardzo realistyczna aranżacja i sam scenariusz gry. To propozycja dla każdego, kto jest spragniony ekstremalnych wyzwań i ma apetyt na niezapomniane wrażenia. Na czym dokładnie polegają rozgrywki airsoftowe?
ASG repliki i militarne wyposażenie czyli podstawy airsoftu
Jeśli pamiętacie z dzieciństwa pistolety na kulki, którymi później, niczym żołnierz w okopach, strzelaliście zza bramy podwórka w kolegów, można pokusić się o stwierdzenie, że pierwsze wprawki airsoftowe macie już za sobą. Różnica polega na tym, że Airsoft nie jest raczej zabawą dla dzieci. Mamy tu bowiem do czynienia z konkretnymi zasadami dotyczącymi wyboru taktyki, scenariusza przebiegu akcji, pokonywaniem trudno dostępnych terenów i strzelaniem z broni. Choć amunicja jest podobna do tej z czasów strzelanek odpustowymi spluwami, czyli plastikowe kulki, ASG repliki w niczym nie przypominają dawnych jarmarcznych atrap. To doskonale odwzorowane karabiny, strzelby i rewolwery, dzięki którym możemy poczuć się jak komandos z krwi i kości. Podobieństwo jest tak duże, że dla osoby, która zawodowo nie zajmuje się militariami, dużym wyzwaniem byłoby odróżnienie prawdziwej broni palnej od ASG repliki. Ubiór oraz oporządzenie to zazwyczaj oryginalne wojskowe wyposażenie, którego poszczególne elementy dobierane są w zależności od tego, gdzie ma się rozgrywać akcja. W przypadku wypraw outdoorowych, są to z reguły mundury umożliwiające kamuflaż, hełmy, wojskowe buty za kostkę, a także plecaki, do których można schować wszystkie niezbędne do przetrwania gadżety oraz jedzenie. Airsoftowi gracze obowiązkowo zaopatrzeni są także w osprzęt zapewniający pełne bezpieczeństwo podczas „wojennych” wypraw.
Rodzaje rozgrywek
Pasjonaci tej formy rozrywki, uzbrojeni w ASG repliki broni, mają do wyboru kilka form rozgrywek. Do najpopularniejszych należą z nich należą:
-
Death match – czyli klasyczna strzelanka, którą cechuje duża dynamika gry. Polega na indywidualnym lub zespołowym zdobyciu celu, np. jak największej ilości trafionych przeciwników lub zagarnięciu flagi.
-
Life Action Role Playing (LARP) – to gra bazująca na obszernie skonstruowanej fabule, gdzie strzelanie z ASG repliki nie jest wartością nadrzędną. Kluczowe natomiast jest odpowiednie zaaranżowanie zabawy, dostosowanie ubioru do wykreowanej rzeczywistości oraz wykorzystanie umiejętności strategicznych i negocjacyjnych.
-
Military Simulation (MilSim) – najbardziej zaawansowane rozgrywki, trwające często ponad dobę. Podobnie jak w LARPowych scenariuszach, należy się w nich wykazać niezwykłymi zdolnościami taktycznymi, ale również odpowiednim planowaniem logistycznym i umiejętnościami pozwalającymi „przetrwać” w bardzo trudnych warunkach (przypominającym prawdziwe pole bitwy). Przydatna będzie również wiedza z zakresu dyplomacji i polityki.
-
Close Quarters Battle (CQB) – dla odmiany, rozgrywa się w budynkach, w których symuluje się np. walkę z terrorystami. Strzały oddawane są z bliskich odległości, dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią ochronę oczu.
-
Speedsoft – realizm gry schodzi tu na dalszy plan, bowiem najważniejszy jest dobór wygodnej ASG repliki z magazynkiem o dużej pojemności. Strzały padają tu bez przerwy, a więc dobra kondycja, zwinność i szybkie podejmowanie decyzji mają tu fundamentalne znaczenie.
Niezależnie od przyjętej strategii i wyboru scenariusza, wojenne podboje oraz możliwość strzelania z ASG repliki broni, usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy przygód.