Niezbędne akcesoria wędkarskie – o czym należy pamiętać?

Wydawać by się mogło, iż skompletowanie sprzętu wędkarskiego polega na wybraniu wędki, po czym można już udać się na łowy. Okazuje się jednak, że sama wędka to dopiero początek. Potrzebne są bowiem jeszcze akcesoria wędkarskie, takie jak żyłka, przypon, haczyk, czy kołowrotek. Wymienione akcesoria należą do najważniejszych, bez których nie sposób rozpocząć przygodę z wędkarstwem.

Linki i haczyk

Bez odpowiedniej żyłki nie ma mowy o udanym połowie. Warto zauważyć, że żyłki różnią się znacząco pod względem grubości. Najcieńsze modele liczą ok. 0,05 mm, podczas gdy najgrubsze nawet dziesięciokrotnie więcej. Jak nie trudno się domyślić, im żyłka jest grubsza, tym większe znosi obciążenia. Tym samym zawsze powinna być ona dostosowana do ryb, jakie zamierza się łowić. Ważnym parametrem żyłki jest również elastyczność, gdyż sztywna linka łatwo się wygina i pląta, przez co trudno ją użytkować.

Drugą linką niezbędną do połowu jest przypon. Mowa o dosyć krótkiej lince, mierzącej co najwyżej 0,5 m. Jej zadaniem jest połączenie haczyka z żyłką. Dlaczego w ogóle użycie przyponu jest konieczne? Chodzi głównie o bezpieczeństwo, gdyż podczas połowu może dojść do zerwania linki, na której znajduje się haczyk. Lepiej, aby był to przypon, a nie droższa i trudniejsza w montażu żyłka.

Jeżeli chodzi o haczyk, wybór dotyczy jego rozmiaru i kształtu. Parametry te powinny być dostosowane do tego, jakie ryby będą łowione. W zasadzie każdemu gatunkowi ryby można przypisać nieco inny haczyk, stąd też nie sposób krótko ująć, czym kierować się przy wyborze. Warto jednak wspomnieć, iż rozmiar haczyka określany jest na skali, w której im niższy numer, tym większy haczyk.

Niezbędne akcesoria wędkarskie – o czym należy pamiętać?

Kołowrotek – niezbędny wędkarzom-amatorom

O ile profesjonaliści nieraz rezygnują z użytkowania kołowrotku, o tyle początkujący wędkarz koniecznie powinien się w niego wyposażyć. Jakie rozróżnia się kołowrotki? Są to akcesoria wędkarskie, które odróżnia głównie ruchomość szpuli lub jej brak. Wędkarze bez doświadczenia zwykle wyżej cenią szpule ruchome, gdyż dzięki nim prościej obsługuje im się kołowrotek. Ponadto, warto również wskazać, iż kołowrotek posiada hamulec – przedni lub tylny. Hamulec przedni jest bardziej precyzyjny, co czyni go wygodniejszym w użyciu, jednak hamulec tylny jest mocniejszy, przez co okazuje się niezbędny przy połowie cięższych ryb.

Dodatkowe akcesoria wędkarskie

Warto wspomnieć również o kilku akcesoriach, które nie są niezbędne, aby rozpocząć wędkowanie, jednak często się przydają. Mowa tutaj choćby o latarce, która niezwykle przydaje się podczas połowu w godzinach porannych lub wieczornych. Ponadto, wędkarz powinien również posiadać poręczne rozkładane krzesło. Warto także mieć przy sobie podstawowe narzędzia, takie jak kombinerki czy śrubokręty. Przydają się choćby do tego, aby zamontować nowy przypon.

Materiał powstał przy współpracy ze sklepem Bolw, oferującym akcesoria wędkarskie.