Dlaczego warto nauczyć się tańca towarzyskiego?

Taniec może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Zwiększa siłę mięśni, wpływa pozytywnie na nasze kości i samopoczucie. Zobacz, jak wybrać odpowiedni dla siebie styl tańca.

Kondycja fizyczna

Taniec to szerokie pojęcie i obejmuje wiele stylów i dyscyplin. Zanim wybierzesz styl, który chcesz trenować, musisz rzetelnie ocenić swoje możliwości fizyczne. Warto też wybrać się na specjalne pokazy tańca, dzięki czemu łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Możesz marzyć o salsie lub funkowych ruchach, jeśli jednak nie ćwiczysz regularnie, spokojniejszy taniec będzie zdecydowanie lepszym wprowadzeniem.

 Dlaczego warto nauczyć się tańca towarzyskiego?

Świetna zabawa

Niewiele aktywności fizycznych jest tak radosnych jak taniec. Brak energii, ponurość i negatywne nastawienie nie są dozwolone na parkiecie. Koncentrując się na tańcu i ruszając w rytm muzyki, możesz poprawić swój nastrój i oderwiesz się od nieprzyjemnych myśli. Nowicjusze spędzają dużo czasu na przyswojeniu prawidłowej techniki. Instrukcje są podawane w energiczny i optymistyczny sposób, a instruktor wspaniale motywuje tancerzy.

Budowanie siły mięśni

Jeśli będziesz uczęszczał na zajęcia regularnie, zbudujesz dużą siłę mięśni oraz wspaniale ujędrnisz całe ciało, dzięki czemu podnoszenie partnerki podczas tańca nie będzie stanowiło problemu. Taniec wpływa też pozytywnie na kości i stawy oraz pomaga w ochronie gęstości kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Co ważne, w mniejszym stopniu obciąża kolana niż jogging lub jazda na rowerze. Jeśli masz słabe kolana lub chcesz stopniowo wdrożyć się do aktywności fizycznej, zapisz się na zajęcia taneczne.

Elastyczność

To jedna z głównych zalet tańca towarzyskiego. Najczęściej zajęcia zaczynają się od rozciągania i rozgrzewki, co jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób możesz uchronić się przed bolesnymi kontuzjami. Zwiększysz również zakres ruchu. Sam taniec towarzyski zawiera dużo elementów podczas których rozciągasz i zginasz ciało, dlatego im więcej tańczysz, tym bardziej stajesz się elastyczny.

Zdrowie psychiczne

Taniec towarzyski zmniejsza ryzyko demencji u starszych osób. Poprawia funkcje poznawcze, a szczególnie pamięć przestrzenną, która jest niezbędna do nauki tańca. Taniec wpływa więc pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i zmniejsza uczucie samotności u seniorów.

 Dlaczego warto nauczyć się tańca towarzyskiego?

Dodatkowe zalety

Zajęcia taneczne można zaliczyć do aerobowych. Przyspiesza on metabolizm, w ciągu zaledwie 30 minut możesz spalić 200-400 kalorii. To mniej więcej tyle, co 30 minut biegania lub jazdy na rowerze. Spalając dodatkowo 300 kalorii dziennie, możesz schudnąć około 0,5 kilograma. Taniec pobudza wyobraźnię i kreatywność. Nie tylko pozwala swobodnie poruszać biodrami w rytm muzyki, ale też uwalnia emocje i pozytywne myśli. Taniec jest czymś naturalnym i dzięki niemu możesz wyrazić swoją osobowość.

Angażując się w jakąkolwiek formę aktywności sercowo-naczyniowej lub tlenowej, poprawiasz zdrowie serca, zmniejszasz ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2. Zwiększysz także pojemność płuc. Taniec poprawia ogólną sprawność i wytrzymałość. Uczęszczając na zajęcia, poznasz wielu nowych ludzi mających podobne zainteresowania.

Artykuł powstał przy współpracy z Atelie - pokazy tańca.