Malwy w przydomowym ogrodzie

Malwy to piękne rośliny, które stanowią nieodłączny element ogródków znajdujących się przy wiejskich domkach. To jedne z najbardziej urodziwych kwiatów ogrodowych. Niestety, coraz więcej osób z nich rezygnuje, a szkoda. Ich uprawa jest dość prosta, a uroda oszałamiająca. Jak uprawiać malwy w przydomowym ogrodzie i co warto o nich wiedzieć? O tym w artykule. Czytajcie dalej!

Malwa to roślina dwuletnia, której liście są rozłożyste, ciemnozielone, szorstkie i mogą dorastać do 25 cm średnicy! Kwiaty tej rośliny pojawiają się zwykle w okolicach wakacji (od końca czerwca do października). Wyrastają one w kantach liści, w okolicy górnej części łodygi. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne bądź pełne, a kolory z którymi się spotkamy to: żółć, bordo, czerwień, pomarańcz, biel, śmietanka, róż, czerń.

Malwa jak wszystkie rośliny dwuletnie rozwija się dłużej niż rok. W pierwszym – tworzy ona stosunkowo niską, niezbyt spektakularną rozetę liści, a w drugim - zaczyna zachwycać. Z liści wyrasta wówczas owłosiona łodyga, dorastająca nawet do 3 metrów wysokości.

Malwy i ich odmiany

Malwy ze względu na ich budowę oraz kwiaty podzielono na 4 grupy odmian.

  • Malwy szkockie . Cechują się półkulistymi kwiatami i osiągają do 220 cm wysokości.
  • Malwy pełne wielkie / zwykłe. Potrafią osiągać 3 metry, a ich kwiaty są wielkie i pełne. Przypominają pompon w zimowej czapce.
  • Malwy Alleghanies, czyli te których kwiaty są postrzępione i półpełne. Jest ich niewiele na łodydze.
  • Malwy czetera. Są tymi najniższymi. Mają zwarty kwiatostan i znajdziemy je w przeróżnych kolorach.

Gdzie powinno się sadzić malwy?

Malwy to kwiaty, które idealnie sprawdzają się w wiejskich ogródkach. Ich romantyczny, rustykalny charakter sprawia, że pięknie wyglądają przy werandach i płotkach. Można je sadzić także na rabatach, jednak z tyłu. Są wysokie i nie powinny zasłaniać innych roślin. Nie ma problemu by malwy rosły w okolicy np. floksów, liliowców, jeżówek. Te odmiany bardzo się lubią. Pięknie wyglądają także, gdy zasadzimy w ich okolicy trawy ozdobne w jednym kolorze. Trawy stanowią tło dla kolorowych, kwitnących malw.

Czy gleba ma znaczenie gdy sadzimy malwy?

Niewielkie. Malwa nie ma specjalnych wymagań. Będzie rosła dobrze na większości gleb. Nie sprawdzi się jedynie na zbitej glinie oraz piasku. Najlepiej żyje jej się na glebie próchniczej, żyznej i przepuszczalnej. Przygotowując podłoże pod sadzenie malwy, warto przekopać ziemię z kompostem, który jest dla naszej rośliny źródłem próchnicy. Idealne PH gleby, w której malwa rośnie bardzo dobrze to pH 6-7.

W której części ogrodu sadzić malwy?

Malwa najlepiej czuje się w słonecznej części ogrodu. Poradzi sobie w półcieniu, ale jeśli możliwości na to pozwalają, warto zastanowić się nad posadzeniem jej po słonecznej stronie domi. Najlepiej, by wybrane przez was miejsce było odrobinę osłonięte przed wiatrem, który niestety mógłby połamać piękne i długie pędy malwy.

Nawożenie oraz podlewanie

Malwy w przydomowym ogrodzie

Z podlewaniem nie powinniśmy przesadzać, ponieważ malwa jest wrażliwa na zbyt dużo wilgoci w glebie. W pierwszym roku faktycznie warto o nie dbać, natomiast w kolejnym ograniczyć. Pilnujmy, by gleba nie wyschła, jednak nie przesadzajmy w drugą stronę. Podlewając nasze rośliny unikajmy w miarę możliwości moczenia liści i skupmy się na samej ziemi. Jeśli na tapet bierzemy nawożenie, nie ma w nim specjalnej filozofii. Malwy nawozimy maksymalnie dwa razy w sezonie, wykorzystując w tym celu podstawowy, uniwersalny nawóz do kwiatów.