Jak starać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Samolot jest popularnym środkiem transportu, a latanie jest bardzo wygodne. Jednak musimy też pamiętać, że każda podróż jest związana z pewnym ryzykiem. Powinniśmy się liczyć z opóźnieniem lotu. Taka sytuacja jest bardzo stresująca. Musimy spędzić wiele godzin w poczekalni.

Jeśli lot ma duże opóźnienie, możemy nie zdążyć na ważne spotkanie. Jeśli wybieraliśmy się na wakacje, pierwszy dzień możemy uznać za stracony. Dlatego zapoznajmy się ze swoimi prawami.

 Jak starać się o odszkodowanie za opóźniony lot? 

Adekwatne przepisy prawne

Każdego pasażera chronią przepisy Rozporządzenia (WE) nr 261/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady. Obowiązuje od 11 lutego 2014. Znajdziemy w nim przepisy dotyczące odszkodowania obowiązków linii lotniczych w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Odszkodowanie może sięgać nawet 600 euro. Jego wysokość jest uzależniona od długości trasy. Kształtuje się następująco:

  • 250 euro do 1500 km,
  • 400 euro 1501-3500 km,
  • 600 euro powyżej 3500 km.

Jak widzimy, warto znać i domagać się przestrzegania praw pasażera. Pamiętajmy, że opóźnienie musi przekroczyć przynajmniej 3 godziny.

 Jak starać się o odszkodowanie za opóźniony lot? 

Kiedy mamo prawo do odszkodowania za opóźniony lot?

Możemy ubiegać się o odszkodowanie, jeśli przynajmniej jedno lotnisko, z którego miał odlecieć lub na które miał przylecieć samolot, znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Drugi warunek jest taki, że lot ma być obsługiwany przez linię lotniczą zarejestrowaną w UE.

Możemy również domagać się odszkodowania, jeśli lotnisko, z którego miał odlecieć samolot znajduje się na obszarze Unii Europejskiej, a lot jest obsługiwany przez linię lotniczą niezarejestrowana w UE. Warto czytać aktualne informacje o opóźnionych samolotach.

Pamiętajmy, że przyczyna opóźnienia musi leżeć po stronie linii lotniczej. Nie dotyczy to nadzwyczajnych okoliczności, na które linia lotnicze nie ma wpływu, np. złe warunki atmosferyczne, zagrożenie atakiem terrorystycznym lub bird strike, czyli zderzenie samolotu z ptakiem. Niestety musimy mieć na uwadze, że linie lotnicze nagminnie używają tego argumentu. W ten sposób próbują uchylić się od odpowiedzialności. Dlatego sprawdźmy, jaka rzeczywiście była przyczyna opóźnienia lotu. Warto sprawdzać na bieżąco informacje o problemach z terminami lotu..

Na złożenie stosownego wniosku o odszkodowanie mamy rok od daty opóźnionego lotu.  Pasażerowie w Polsce mają tylko rok, ale na przykład w Wielkiej Brytanii mają aż sześć lat. Różnica jest naprawdę spora. Zawsze możemy skorzystać z usług firmy, która zajmuje się odszkodowaniami.