Jak wybrać wkładki ortopedyczne?

Wkładki są fantastycznym dodatkiem do butów. Pomagają zapewnić właściwą amortyzację  i wsparcie. Wybór jest ogromny. Dlatego wybierając wkładki, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników. Możemy je podzielić na wkładki płaskie i ortopedyczne.

Jak wybrać wkładki ortopedyczne?

Wkładki płaskie

Płaskie wkładki do butów są podstawową formą tego rodzaju produktów. Zapewniają komfort podczas chodzenia. Płaskie wkładki ortopedycznezostały zaprojektowane, aby zapewnić dodatkową amortyzację. Zmniejszają tarcie. Ułatwiają pokonywanie długich dystansów. Komfortowe wkładki są odpowiednio dopasowane do rozmiaru buta. To oznacza, że nie musisz zamawiać specjalnych butów. Nowoczesne wkładki zapewniają dodatkowe korzyści. Zawierają antybakteryjną powłokę, chroniącą przed grzybicę i eliminującą brzydkie zapachy.  Jeśli szukasz wygodnych rozwiązań, a jednocześnie masz ograniczony budżet, wkładki będą idealnym rozwiązaniem.

Wkładki ortopedyczne

Mają charakterystyczny kształt. Dzięki temu zapewniają nie tylko dobrą amortyzację i absorpcję drgań, ale też gwarantują dodatkowe wsparcie i kontrolę biochemiczną. Mają kontakt z całą stopą. Wkładki ortopedyczne są chętnie wybierane przez osoby, które mają różne stany chorobowe, takie jak zapalenie powięzi podeszwy, zapalenie ścięgna Achillesa, płaskostopie i nadmierną pronację. Występują w różnych typach. Niektóre są przeznaczone do codziennego użytku, podczas gdy inne zostały opracowane dla określonych dolegliwości lub stylu życia.

Ważne jest stopniowe przyzwyczajanie się do wkładek. Zacznijmy od 2-3 godzin dziennie. Stopniowo zwiększajmy czas. Zwykle proces adaptacji trwa miesiąc. Wtedy możemy spokojnie je nosić przez cały czas. Wkładki protetyczne występują w dwóch podstawowych rozmiarach: ¾ i pełne.

Pełne wkładki ortopedyczne

Pełne wkładki podtrzymują całą stopę, od pięty do palców. Zapewniają stabilne podparcie. Pochłaniają wstrząsy i zapewniają ulgę w wielu bolesnych dolegliwościach. Wybierając wkładki, koniecznie zwróćmy uwagę na materiał, rozmiar otworu na pięta i poziom podparcia łuku. Można je spokojnie dopasować do większości butów, z wyjątkiem szpilek i półbutów.

Wkładki ortopedyczne ¾

Wkładki ¾ zapewniają wsparcie kończące się na śródstopiu lub kłębie palucha. Ich krótszy kształt pozwala lepiej je dopasować do szpilek, półbutów, czy butów piłkarskich. Wybierając takie wkładki, warto zwrócić uwagę na takie same aspekty, jak w przypadku pełnych modeli. Nie trzeba ich przycinać. Dobrze wspierają piętę i łuk stopy. Niestety ze względu na swój kształt mogą się czasami ślizgać w bucie. Zapewniają mniejsze wsparcie pod przednim łukiem.

Jak wybrać wkładki ortopedyczne?

Miękkie, średnie i twarde wkładki

Miękkie wkładki są odpowiednie dla osób, które mają wrażliwe stopy. Są skierowane również do pacjentów, którzy cierpią na zapalenie stawów lub cukrzycę. Jednak zapewniają tylko łagodne wsparcie i w większości przypadków się nie sprawdzają.

Średnie wkładki zapewniają dobrą równowagę między wsparciem, a komfortem. Można nosić je codziennie, zarówno podczas spokojnych spacerów, jak i intensywnych treningów.

Z kolei twarde wkładki zapewniają najmniejszą amortyzację, ale największe wsparcie, biochemiczną kontrolę i stabilność. Jednak nie powinny wybierać je osoby z cukrzycą. Zwykle przez kilka pierwszych tygodni będziemy się czuć w nich nieswojo, ale są najbardziej skuteczne w rozwiązywaniu problemów ze stopami.