Ubranka do chrztu dawniej i dziś

Jednym z pierwszych ważnych wydarzeń w wieku każdego dziecka jest oczywiście jego chrzest, który przeżywa cała rodzina. Uwaga wszystkich zgromadzonych skupia się na jednym, małym człowieku, który zostaje przyłączony do wspólnoty Kościoła Katolickiego. Po zaplanowaniu najważniejszych aspektów samej uroczystości, do przemyślenia pozostaje kwestia ubioru maluszka. W niektórych rodzinach strój do chrztu jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie, co stanowi piękną tradycję i podkreśla rangę przyjęcia sakramentu. Jednak obecnie panują nieco inne trendy odnośnie mody dziecięcej na tę okazję, warto się im bliżej przyjrzeć.

Ubranka do chrztu dawniej i dziś

Porównanie strojów współczesnych z dawnymi

W latach młodości naszych mam i babć modne były długie suknie – ubierano w nie i dziewczynki i chłopców. Niestety, miały jedną poważną wadę, wykonane były z długich i uwierających tiulów – bardziej pasowały jako stroje dla lalek, niż dzieci. Współczesne dzieci są ubierane do chrztu inaczej, rodzice stawiają głównie na ubranka uszyte z wysokiej jakości bawełny, która nie powoduje żadnych podrażnień na skórze dziecka. Dla dziewczynek kupuje się sukienki lub proste tuniki, czasami można spotkać na nich delikatne hafty lub ozdoby w postaci perełek, cekinów. Ich długość sięga zazwyczaj przed kolanko dziecka, dlatego nie krępuje ruchów, ani ich nie ogranicza. Nawet obecność tiulu na wierzchniej warstwie nie przeszkadza, ponieważ nie stanowi obciążenia dla całego stroju. Współcześni producenci ubranek dla dzieci dokładają wszelkich starań, by całość wyglądała efektownie i była wygodna, co pozwoli czuć się pociechom komfortowo podczas ceremonii i późniejszego poczęstunku. W modzie dla chłopców uznawano kiedyś wyłącznie mini-garniturki, których fasony po pierwsze nie wyglądały ładnie, a po drugie szyte były z grubego, sztywnego materiału. Trudno się zatem dziwić niezadowoleniu najmłodszym. Na szczęście obecnie trend się odwrócił, na pierwszym miejscu stawia się bowiem wygodę i delikatne, miękkie tkaniny.

 Jakość ubranek do chrztu

W parze ze zmianą mody na ubranka do chrztu idzie w parze jakość ich wykonania, często są one szyte w domowych pracowniach, gdzie dba się o każdy detal. Ten fakt absolutnie nie dziwi, ponieważ zmieniło się podejście rodziców oraz świadomość, jak ważna dla dziecka jest wygoda. Zwłaszcza, że sama ceremonia chrztu trwa ponad godzinę, dziecko nie powinno się zgrzać, więc przewiewność materiału jest na wagę złota. Najczęściej ubranka do chrztu szyje się więc z lnu lub bawełny, ewentualnie wiskozy, która nie jest syntetyczna, jak inne sztuczne włókna. Podczas zakupów ubranek na chrzest oczywiście bierze się pod uwagę rozmiar. Źle dobrany nie wygląda dobrze i schludnie, za długie rękawy, lub opinające ciałko pozostałe części garderoby nie prezentują się dobrze. Przy tym wszystkim ważna jest również panująca pora roku i temperatura zewnętrzna – zimą powinno się ubrać dziecko na tak zwaną cebulkę, aby na pewno nie zmarzło. Łatwiej jest zdjąć jedną z części, niż doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Partnerem artykułu jest https://balumi.com.pl.