Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin znajduje się we wschodniej Polsce, zaledwie 99 km od granicy z Ukrainą i 88 km od wjazdu na Białoruś. Może poszczyć się długą i fascynującą historią. Zachwyca wspaniałą architekturą. To właśnie tutaj w 1569 roku podpisano Unię Lubelską, pakt przypieczętowujący unię konstytucyjną Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, tworząc wolną republikę zrzeszoną w jednym parlamencie. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w stolicy województwa lubelskiego.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Spacer po zabytkowym Starym Mieście

Podobnie jak wiele polskich miast i miasteczek, Lublin słynie z przepięknej Starówki. Lubelskie Stare Miasto zaczyna się przy Bramie Krakowskiej, a cała okolica (dobrze zachowany średniowieczny obszar) jest chroniona jako narodowy zabytek historyczny. Wąskie uliczki otaczają ponad 100 budynków i pomników, wznoszonych od średniowiecza do XVIII/XIX wieku. Szczególną uwagę zwróć na Wieżę Trójcy i Zamek Lubelski, zbudowany w stylu neogotyckim. Obecnie w wielu budynkach mieszczą się sklepy i kawiarnie. 

Państwowe Muzeum na Majdanku

Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady był pierwszym tego typu miejscem na wspomnianym okupowanym terenie. Majdanek jako jeden z pierwszych został uznany za miejsce pamięci narodowej, zaraz po wyzwoleniu go latem 1944 r. Znaczna część oryginalnych budynków i terenu obozu jest nienaruszona. Mimo to jest zdecydowanie rzadziej odwiedzane niż Auschwitz, Dachau, czy Sachsenhausen. W głównej mierze dlatego, że znajduje się znacznie dalej od utartych szlaków turystycznych.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Muzeum Wsi Lubelskiej

Odwiedzając Lublin, nie możesz przegapić tego miejsca. Otwarte w 1970 roku Muzeum Wsi Lubelskiej jest malowniczym przykładem różnorodności kulturowej regionu. Pozwala odkryć tradycyjną architekturę wiejską i zapoznać się z zachowanymi budynkami i dworami, będące częścią lokalnej historii. Dodatkową atrakcją jest kościół pochodzący z XVII wieku. Muzeum organizuje również rekonstrukcje historyczne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne i wydarzenia przedstawiające lokalne zwyczaje i tradycje.