Psy pracujące - co robią i w czym pomagają?

Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale także sprawdzonym pomocnikiem, który wykonuje bardzo potrzebną pracę. Ich inteligencja, świetny węch, szybkość i zwinność, to nieocenione atuty, które nauczyliśmy się wykorzystywać w różnego rodzaju psich zawodach. Jakie prace wykonują psy i jakie rasy w danych zawodach sprawdzają się najlepiej?

Popularne rasy psów pracujących

Do najbardziej znanych ras psów pracujących, na pewno można zaliczyć psy pasterskie, takie jak owczarki, w tym najbardziej znany owczarek niemiecki czy border collie, a także teriery, bernardyny, labradory, golden retrievery. Oczywiście ras psów pracujących jest więcej.

To, w jakim zawodzie się sprawdzają, zależy zazwyczaj od indywidualnych predyspozycji konkretnych ras. Jedne są bardziej inteligentne i posłuszne, inne mają większy temperament, a jeszcze inne odznaczają się łagodnością i cierpliwością, konieczną na przykład do opieki nad osobami chorymi lub niepełnosprawnymi. Jakie najczęściej zawody wykonują nasi czworonożni przyjaciele?

Psy pracujące - co robią i w czym pomagają?

Psy pracujące - zawody

Psy pomagały ludziom już od bardzo dawna. Jednym z pierwszych psich zawodów było oczywiście stróżowanie stada i pomoc w trakcie polowania, którą dawały psy myśliwskie. Dzisiaj psich zawodów jest o wiele więcej. Do najpopularniejszych należą:

Psy policyjne

W tym fachu psy są obecne od XIX wieku. W 1890 roku pierwszy pies zyskał stopień funkcjonariusza policji. Był to foksterier Topper i pracował w Londynie. Przed psami policyjnymi stoi wiele wyzwań, dlatego muszą być one nie tylko inteligentne, ale także posłuszne, a w razie konieczności temperamentne. Do najbardziej popularnych ras w tym zawodzie należą owczarki niemieckie, rottweilery, dobermany i foksteriery, które mają świetnego nosa do wykrywania niebezpiecznych substancji.

Psy ratownicze

Są to nieocenieni pomocnicy, którzy ratują ludzi z różnych sytuacji. Najczęściej mają za zadanie znaleźć rannego lub zaginionego człowieka. Często spotykane są w ratownictwie górskim oraz strażach pożarnych. Istnieją także specjalne grupy psów ratowniczych, które biorą udział w poszukiwaniach zaginionych lub rannych ludzi, którzy ucierpieli w różnego rodzaju katastrofach. Świetnie sprawdzają się w tym zawodzie takie rasy jak owczarek niemiecki, labrador, border collie, bernardyn i golden retriever.

Asystenci niepełnosprawnych

Najbardziej znani psi asystenci osób niepełnosprawnych, to psy przewodnicy, którzy pomagają osobom niewidomym w normalnym funkcjonowaniu. Są jednak również inne dziedziny, w których pies opiekun doskonale się odnajduje. Pełnią one także rolę detektorów, wykrywając zbliżający się napad padaczkowy lub hipoglikemiczny, co pozwala osobie chorej odpowiednio zareagować, a tym samym bardzo często, uratować swoje życie. Psy w przypadku napadu padaczkowego starają się także własnym ciałem ochronić swojego właściciela przed zrobieniem sobie krzywdy. W tego typu zawodach najlepiej sprawdzają się labradory, golden retriever i berneńskie psy pasterskie.

Dogoterapeuci

Pies wywiera niezwykle pozytywny wpływ na człowieka, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że jest wykorzystywany także do terapii. Psy terapeuci pomagają ludziom wrócić do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, po różnego rodzaju wypadkach, chorobach czy traumach. W dogoterapii sprawdzają się nie tylko psy rasowe, ale także kundelki. Psi terapeuta musi być przede wszystkim cierpliwy i empatyczny.

Partnerem materiału jest serwis Nosem - kompletne źródło wiedzy o Twoim psie.