Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz audio?

Wszystkie osoby, które marzą o słuchaniu wysokiej jakości muzyki, powinny bardzo poważnie podejść do wyboru wzmacniacza audio. Ogromny wybór tego typu urządzeń dostępny w sprzedaży oraz ich zróżnicowane parametry nie ułatwiają jednak zakupów. Czym warto kierować się przy wyborze wzmacniacza audio i jak wybrać sprzęt dostosowany do rozmiarów pokoju oraz mocy głośników?

Liczba wyjść audio analogowych i cyfrowych

Podstawowym kryterium wyboru wzmacniacza jest dla wielu osób jego wygląd oraz marka. Nie można jednak nie zwrócić uwagi także na funkcjonalność wzmacniacza, która objawia się m. in. w ilości dostępnych wyjść audio. Im wybrany przez nas wzmacniacz audio posiada ich więcej, tym więcej urządzeń będziemy mogli pod niego podłączyć.

Wzmacniacze audio posiadają klasyczne wyjścia analogowe oraz bardziej nowoczesne wyjścia cyfrowe. Te drugie przydadzą się zwłaszcza osobom, które planują wykorzystywać wzmacniacz mocy ze smartfonem, tabletem, laptopem lub pendrivem. Dobrym wyborem są także wzmacniacze mocy wyposażone w złącza koaksjalne, które umożliwiają przesyłanie cyfrowych sygnałów w postaci impulsów elektrycznych.

Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz audio?

Moc wzmacniacza a wielkość pomieszczenia i moc głośników

Wzmacniacz mocy powinien być urządzeniem starannie dopasowanym pod względem parametrów technicznych do rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie użytkowany. Do małych pokojów, których powierzchnia wynosi ok. 15-20 m2 dobrym wyborem będą słabsze wzmacniacze o mocy ok. 40 W na kanał. Do większego pokoju, którego powierzchnia sięga 30-40 m2 należy wybrać wzmacniacz o mocy 100 W, z kolei do dużych salonów oraz pomieszczeń o powierzchni od 50 m2 wzwyż, najlepiej sprawdzą się urządzenia 150-watowe.

Oprócz dopasowania mocy wzmacniacza do rozmiarów pomieszczenia warto także zwrócić uwagę na moc głośników, których będziemy używali w zestawie. Podłączenie wzmacniacza o zbyt dużej mocy do słabych głośników może bowiem skutkować nie tylko gorszą jakością dźwięku, ale także trwałym uszkodzeniem głośników.