Degustacja whisky – jak powinna wyglądać?

Znaną formą picia whisky jest ten trunek spożywany wraz z lodem. To sposób wymyślony przez brytyjskich oficerów w XIX wieku, którzy przebywali na terenach skolonizowanych. Spożywali taką whisky, by uchronić się przed udarem cieplnym, zażywając nieco ochłody. Biorąc pod uwagę ogólne zasady jakimi kierować się powinna degustacja whisky to lód nie powinien być podczas niej wykorzystywany, ponieważ zaburza kubki smakowe. W czasie degustacji powinna towarzyszyć uczestnikom niegazowana i niemineralizowana woda.

Degustacja whisky – temperatura serwowania

W zależności od szkoły, którą się uznaje taką temperaturę należy stosować. Dla jednych degustacja whisky zawiera trunki serwowane w temperaturze pokojowej, a dla innych jest degustowana w temperaturze równej 15 stopni Celsjusza.

Sposób degustacji

Degustacja whisky składa się z trzech faz. Podobnie jest jak w przypadku degustacji win. Na początku ma miejsce ocena wizualna, następnie ocena aromatów, a na koniec ocena smaku. Wiele osób jest przekonanych, że do degustacji whisky najlepiej nadają się popularne szklanki typu old fashion. Jest to nieprawda, gdyż degustacja zazwyczaj odbywa się w obecności szklanek o kształcie tulipana.

Degustacja whisky – jak powinna wyglądać?

Ocena wzrokowa

Warto wiedzieć, że whisky po procesie destylacji jest bezbarwna. Po czasie leżakowa nabiera swojego niepowtarzalnego koloru. Oceny tego koloru dokonuje się poprzez przechylenie kieliszka z trunkiem i podłożenie pod niego białą chustkę czy kartkę, by dokładnie ocenić kolor whisky.

Ocena zapachowa

Whisky zalicza się do alkoholi wysokoprocentowych, stąd należy je przysuwać do nosa spokojnie i delikatnie. Zbyt szybkie przybliżenie trunku może spowodować, że receptory zapachowe zostaną odurzone. Należy dokonać kilku szybkich i delikatnych wdechów, skupiając się na aromatach. Kolejno trzeba dolać wody i ponownie powąchać, dzięki temu łagodniejsze aromaty uwalniają się.

Ocena smakowa

Po wypełnieniu ust trunkiem należy skoncentrować się na smakach, a dopiero później przełknąć. Tutaj ma miejsce ocena równowagi whisky. Słodycz znajduje się na czubku języka, słoność po bokach, kwasowość w górnej części języka, a gorycz rozprzestrzenia się na końcu języka. Zwykle dopiero po kilku minutach można bardziej wyraźnie wyczuć smaki.

Whisky na początek

Zaleca się, by początkowe degustacje whisky rozpocząć od trunków z regionu Lowlands. Posiadają dużo delikatniejsze aromaty, w których przeważają delikatne i kwiatowe nuty. Dobrym wyborem będzie także whisky Speyside czy trunki powstające w gorzelni takiej jak Benriach czy Glenmorangie. Wymienione powyżej odmiany charakteryzują się łagodnym i zrównoważonym smakiem.

Sposób przechowywania whisky

Whisky najlepiej przechowywać w tradycyjnym barku, który musi chronić przed promieniami słonecznymi oraz wysoką temperaturą. To, co jest niezwykle istotne, że whisky po otwarciu może stać tak długo, jak tylko chcemy. Nie ma żadnego przymusu wypicia go w ciągu kilku dni od otwarcia, co zdarza się w przypadku innych alkoholi. Tak jest przykładowo z winem.