Jak poprawnie zakładać i ściągać soczewki?

Noszenie soczewek kontaktowych zdecydowanie potrafi ułatwić codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu mamy nieograniczone pole widzenia, większą pewność siebie, a także możliwości podkreślania urody efektownym makijażem. Nosząc soczewki można zapomnieć o zaparowanych szkłach czy podrażnionej skórze, a nawet odciskach w okolicach nosa, spowodowanych niewygodnymi oprawkami.

Pierwszy kontakt z soczewkami nie zawsze należy do udanych. Zakładanie szkieł kontaktowych może sprawiać pewne problemy, w szczególności osobom, które po raz pierwszy użytkują tego typu szkła korekcyjne. Jakich błędów unikać przy zakładaniu i ściąganiu soczewek?

Zasada czystych dłoni

Pamiętaj, by przed każdorazowym założeniem lub ściągnięciem soczewek dokładnie umyć ręce mydłem pod bieżącą ciepłą wodą. Dzięki odpowiedniej temperaturze pozbędziesz się bakterii oraz drobnoustrojów.

Zasada prawej soczewki

Istotne jest, aby wyrobić w sobie nawyk zakładania i ściągania soczewek od tego samego, prawego oka. Nawet jeśli obydwie soczewki mają tę samą moc, każda z nich powinna być zakładana na to samo oko przez cały czas użytkowania. Zakładając w pierwszej kolejności zawsze prawą soczewkę, będziesz mieć pewność, że nie pomylisz szkieł. Ma to ogromne znaczenie na przykład w początkowym stadium stanu zapalnego oka. Nakładając soczewkę na zdrowe oko, możesz przenieść bakterie z oka objętego zapaleniem, co może wywołać podobny stan.

Jak poprawnie zakładać i ściągać soczewki?

Zakładanie soczewek

Czystą soczewkę należy umieścić w sposób właściwy z jej oznaczeniem na opuszku palca. Aby ułatwić założenie soczewki, przytrzymaj górną powiekę drugą dłonią. Następnie skieruj wzrok do góry i delikatnie dociśnij palec z soczewką do powierzchni gałki ocznej znajdującej się pod źrenicą.

Częstym błędem na tym etapie jest natychmiastowe przymykanie powieki. Soczewka może niedokładnie przylegać do powierzchni oka, a gwałtowne mruganie powieką sprawi, że soczewka wypadnie. Aby temu zapobiec, zaraz po umieszczeniu soczewki w oku należy skierować wzrok w dół, aby szkiełko naszło na powierzchnię źrenicy. Dopiero teraz można puścić górną powiekę i delikatnie zamrugać okiem, upewniając się, że soczewka znajduje się we właściwym miejscu.

Zdejmowanie soczewek

Przy ściąganiu szkieł kontaktowych należy wykonać podobne czynności jak przy zakładaniu, lecz w odwrotnej kolejności. Skieruj wzrok w górę, a opuszkiem palca delikatnie przesuń soczewkę na dolną część gałki oka. Ściśnij soczewkę kciukiem i palcem wskazującym, a następnie wyciągnij. Soczewki należy teraz wyczyścić i umieścić w pojemniczku.

Zadbaj o nawilżenie

Słabej jakości soczewki niewystarczająco nawilżą oczy, czego efektem może być zaczerwienienie gałek ocznych i podrażnienia śluzówki. Decydując się na soczewki, wybierz takie, które zapewnią optymalny poziom nawilżenia przez cały czas ich użytkowania. Doskonale sprawdzą się soczewki acuvue oasys, które prawidłowo nawilżą i natlenią oczy. Szkła kontaktowe Acuvue świetnie sprawdzą się nawet podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem lub w klimatyzowanym pomieszczeniu.