Graficy mogą tworzyć i projektować gry wideo na komputer i konsolę. Chociaż wymagania edukacyjne różnią się w zależności od pracodawcy, wielu potencjalnych twórców gier stara się uzyskać przynajmniej tytuł licencjata w dziedzinie informatyki, inżynierii oprogramowania lub pokrewnej. Najczęściej wzbogacają wiedzę i umiejętności na studiach magisterskich, kursach i szkoleniach. Aby osiągnąć sukces w zawodzie, muszą interesować się grami oraz mieć zdolności techniczne i interpersonalne.
Opis stanowiska
Twórcy gier mogą być zaangażowani w różne aspekty, od pisania koncepcji i opowiadań po kodowanie i programowanie. Do innych potencjalnych obszarów jego pracy można zaliczyć audio, produkcja i efekty wizualne. Dlatego powinien regularnie się kształcić. Przydatne mogą być m.in. szkolenia game dev.
Mogą projektować i tworzyć gry na komputer, konsolę, społecznościowe/internetowe, na tablety, telefony komórkowe i inne urządzenia. Duże firmy produkujące gry konsole zatrudniają często twórców gier jako programistów. Mogą koncentrować się na konkretnym obszarze programowania, takim jak sieć, silnik, łańcuch narzędzi i sztuczna inteligencja. Wówczas nie są zbyt zaangażowani w projektowanie wizualne lub historię.
Jeśli jednak pracują nad małą grą niezależną, często zajmują się programowaniem i projektowaniem. Proces od pomysłu do gotowego produktu może potrwać lata i angażować zespoły profesjonalistów.
Obowiązki twórców gier
Lista obowiązków będzie uzależniona przede wszystkim od produkowanej gry i wielkości firmy. Grafik gier komputerowych może się skupić wyłącznie na przekształcaniu wizji projektanta w rzeczywistość lub wziąć udział w całym w procesie, począwszy od projektu.
Twórcy gier:
- Projektują, rozwijają i dostarczają systemy oraz kod wysokiej jakości. Początkujący programiści zazwyczaj używają podstawowych narzędzi i języków, takich jak C ++ do dodania małych elementów. Oczekuje się od nich, że nadążą za zmieniającą się technologią. Najlepsi programiści piszą bardziej skomplikowany kod i kontrolują pracę innych twórców.
- Testują kod.
- Przygotowują kod refaktoryzacyjny, aby poprawić już istniejący.
- Przeprowadzają systematycznie dokładny test jakości. W ten sposób znajdują błędy, a następnie sprawdzają, czy zostały już naprawione.
- Debują programy i rozwiązują złożone problemy techniczne występujące podczas produkcji.
- Ściśle współpracują z członkami zespołu, aby stworzyć jak najlepszy projekt zgodnie z harmonogramem.
Muszą umieć pracować pod presją czasu i dotrzymywać terminów. Mogą mieć też dodatkowe obowiązki. Na przykład opracowują projekty, generują skrypty i storyboardy.
Profesjonalni twórcy używają oprogramowania do modelowania i animacji 2D i coraz częściej 3D. Na bieżąco uzupełniają swoje kwalifikacje.
Godziny pracy
Programiści często pracują 40 godzin tygodniowo. Chociaż to stanowisko oferuje pewną elastyczność. Dlatego niekoniecznie muszą pracować od 9 do 17. Muszą się też liczyć z nadgodzinami, szczególnie wtedy, gdy zbliżają się ważne terminy. Wówczas mogą pracować wieczorami i w weekendy.