Jaką formę opodatkowania wybrać? Podatek progresywny, czy liniowy?

Czym są podatki liniowy i progresywny? Jaka jest między nimi różnica?

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać podatki od uzyskanych dochodów. W każdym roku podatkowym osoba prowadząca działalność może wybrać, który rodzaj podatku będzie dla niego bardziej korzystny. 

Podatek liniowy jest stały - jego stawka wynosi 19% i obejmuje wszystkie dochody. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku drugiej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek progresywny ma stawkę uzależnioną od uzyskanego w danym roku dochodu. Stawka ta wynosi 17% dla dochodów mniejszych od 85.528 złotych. Po przekroczeniu tej sumy, nadwyżka zostanie opodatkowana w wysokości 32%. Aby obliczyć dochód przedsiębiorstwa w danym roku, wystarczy od jego przychodów odjąć poniesione koszty.

Progresywny, czy liniowy? Który podatek jest korzystniejszy dla mojej firmy?

Warto zapoznać się dokładniej z każdą z opcji i wybrać bardziej opłacalne rozwiązanie. Do 20 lutego każdego roku przedsiębiorca może zmienić sposób opodatkowania.

Wybór konkretnej formy opodatkowania przychodów przedsiębiorcy powinien się odbyć w głównej mierze w oparciu o wysokość uzyskiwanych dochodów. Ważną rolę odgrywają także ulgi podatkowe i odliczenia, które przysługują danemu podmiotowi.

Skala podatkowa, czyli podatek progresywny, to najpopularniejsza forma opodatkowania, można ją nazwać podstawową. Jest to rozwiązanie, które będzie korzystne dla firm uzyskujących niższe dochody. Do momentu osiągnięcia dochodów w wysokości progu podatkowego, przedsiębiorca zapłaci 17% podatku, zamiast 19% jak w przypadku podatku liniowego. Sytuacja ta zmieni się jednak po przekroczeniu progu - progresywny podatek wzrośnie do 32%.

Jaką formę opodatkowania wybrać? Podatek progresywny, czy liniowy?

Dla kogo lepszy jest podatek liniowy?

Podatek liniowy będzie bardziej korzystny dla osób osiągających większe dochody. Wybierając to rozwiązanie należy się jednak liczyć z rezygnacją z korzystania z kwoty wolnej od podatku, odliczeń od podatku i dochodu oraz opcji rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Trzeba zaznaczyć, że podatek liniowy nie jest dostępny dla przedsiębiorcy wykonującego usługi dla byłego lub obecnego pracodawcy - taka osoba musi wybrać rozliczenie w oparciu o progresywną skalę podatkową.