Nowoczesny i dynamiczny Dubaj-przydatne informacje dla przedsiębiorców

Dubaj jest międzynarodowym centrum biznesowym, Interesy prowadzi się podobnie jak w krajach zachodnich. W jak każdym środowisku biznesowym, docenia się gesty na rzecz lokalnej kultury. Należy okazywać szacunek arabskim przedsiębiorstwom.

Nowoczesny i dynamiczny Dubaj-przydatne informacje dla przedsiębiorców

Jak przygotować się na spotkanie biznesowe?

Chociaż arabski jest językiem urzędowym w Dubaju, angielski jest szeroko stosowany w biznesie.Jednak wizytówki, broszury i materiały prezentacyjne powinny być drukowane w dwóch wersjach językowych: angielskim i arabskim. Zanim zlecimy wydruków materiałów, skorzystajmy z usług tłumaczy.

Jeśli wybieramy się na spotkanie, ubierzmy się zachowawczo. Mimo upału mężczyźni powinni założyć garnitur i krawat. Z kolei kobiety muszą zwrócić uwagę na to, aby strój zasłonił ramiona, ręce i nogi. Ciasne spodnie i krótkie topy możemy założyć na przyjęcie z przyjaciółmi. Natomiast na spotkanie załóżmy spódnicę lub sukienki poniżej kolana. Zdrowy rozsądek przy wyborze stroju jest niezwykle ważny.

Na spotkanie przyjdź z dużym zapasem cierpliwości i dobrego humoru. Unikajmy spotkań w godzinach przeznaczonych na modlitwę. Mieszkańcy Dubaju są bardzo gościnni . Dlatego prawdopodobnie będziemy poczęstowani arabską kawą,daktyle, czekoladki i inne napoje. Poczęstuj się i podziękuj. Jeśli to Ty organizujesz spotkanie, koniecznie pamiętaj o przekąsce, kawie i napojach.

Początek spotkania biznesowego

Po rozpoczęciu spotkania należy pozdrowić najstarszą osobę w sali i dopiero wtedy pójść na swoje miejsce. Kiedy nawiążesz już współpracę z arabskim przedsiębiorcą lub klientem, pamiętaj, aby poświęcić chwilę na rozmowę o ich rodzinie i działalności. Budowanie relacji jest kluczowe.

Etykieta biznesowa Ramadanu

Pamiętaj, że zasady prowadzenia biznesu zmieniają się w czasie Świętego Miesiąca Ramadan. Musisz wykazać się jeszcze większym szacunkiem. Okaż dużą cierpliwość, zwłaszcza wtedy, gdy muzułmanie będą pościć. W czasie Ramadanu dzień pracy jest krótszy o około 2 godziny. Większość prac odbywa się we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem (o zachodzie słońca). Zaproszenie gospodarza do przyłączenia się do Iftar (posiłek spożywany po zachodzie słońca) jest zawsze mile widziane.

Pozdrów gospodarzy świątecznym zwrotem: Ramadan Karim. Nie zdziw się, jeśli zostaniesz zaproszony na spotkanie biznesowe późnym wieczorem. Zaakceptuj to i weź udział.

Nowoczesny i dynamiczny Dubaj-przydatne informacje dla przedsiębiorców

Networking

Dubaj to centrum networkingu. Prężnie działają kluby biznesowe. Zrzeszają członków różnych narodowości i branż. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez cały rok odbywają się konferencje poświęcone najważniejszym problemom różnych sektorów. Dubajska Izba Handlowa ułatwia tworzenie grup biznesowych reprezentujących kluczowe sektory operacyjne i 38 rad biznesowych dla grup narodowościowych. Listy i dane kontaktowe znajdziesz w Dubai Chamber of Commerce.

Założenie firmy w Dubaju oznacza dołączenie do jednej z najbardziej tętniących życiem społeczności biznesowych na świecie. Działa tu ponad połowa światowych globalnych firm międzynarodowych. Dubaj jest strategicznie usytuowany między wschodzącymi gospodarkami Wschodu a tradycyjną bazą dostaw i klientów Zachodu.

 Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem EastAnalytics - doradztwo Arabia Saudyjska.