TOP 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Stolica Małopolski słynie z wielu wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć. Dawna stolica Polski jest pod tym względem jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Wśród ciekawych i niepowtarzalnych budynków znajdują się zarówno kościoły, cała zabudowa Starego Miasta, jak i najbardziej charakterystyczny zamek królewski. Zabytki w Krakowie każdego roku przyciągają do miasta wielu turystów z całego świata.

Kościół Mariacki w Krakowie

Początki tego budynku sięgają jeszcze XIII wieku. Pełna nazwa tego wspaniałego zabytku brzmi: Bazylika metropolitalna pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Kościół znajduje się w samym centrum miasta, w Starym Rynku, jest umiejscowiony w jednym z rogów, nieco ukosem. Bazylika Mariacka posiada dwie charakterystyczne wieże. Na jedną z nich co godzinę wchodzi trębacz, który o każdej pełnej godzinie odgrywa dźwięki hejnału krakowskiego. Zwiedzając Kościół Mariacki warto wejść do środka, gdzie turyści zobaczą wspaniały ołtarz stworzony przez Wita Stwosza.

Krakowskie Sukiennice - pierwsze centrum handlowe w mieście

Znajdująca się w wewnętrznej części Starym Rynku w Krakowie zabudowania skrywają dawne targowisko. To Sukiennice - pięknie zdobiony zarówno od fasady, jak i w środku obiekt.

Renesansowy design przyciąga uwagę i niewątpliwie jest jednym z najczęściej fotografowanych zabytków w Polsce. Hustria Sukiennic sięga XIV wieku, a liczne modernizacje wiążą się z kilkukrotnymi pożarami targowiska ze sporą ilością drewnianej zabudowy. Znajdując się w okolicy warto przejść się między stoiskami targowymi i kupić pamiątki od jednego z krakowskich rzemieślników.

Wzgórze wawelskie z kompleksem zamkowo-pałacowym

Nad centrum miasta góruje wzgórze Wawel, które usytuowane jest nad Wisłą. To siedziba dawnych władców Polski. Żaden ranking opisujący zabytki w Krakowie nie byłby kompletny bez tej architektonicznej perły. 

Z tym miejscem wiąże się jedna z najczęściej przytaczanych polskich opowieści - Legenda o Smoku Wawelskim. Według niej smok miał mieszkać w jaskini u stóp wzgórza wawelskiego. Jest to więc świetna zachęta dla dzieci, które z pewnością chętnie odwiedzą to miejsce. Pod Wawelem wciąż można zobaczyć Smoczą Grotę oraz ziejący ogniem pomnik smoka.

TOP 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Na samym Wawelu znajduje się wiele zabudowań, które pochodzą z różnych okresów. Osoby, które szczególnie lubią zabytki sakralne szczególnie zainteresuje Katedra Wawelska z umieszczonym w jej wieży Dzwonem Zygmunta, jak i grobami ważnych dla Polski osób znajdujących się w podziemnych kryptach. W samym Zamku Królewskim znajduje się kilka muzeów i warto przeznaczyć na jego zwierzenie kilka godzin.

Barbakan

Każde miasto posiadające wieloletnią historię posiadało mury i umocnienia obronne. Czasami nie przetrwały do naszych czasów. Inaczej jest w przypadku Krakowa, gdzie wciąż można zobaczyć fragmenty miejskich umocnień.

Szczególnie warto udać się do Barbakanu, który jest najwspanialszą fortyfikacją w mieście. To budynek warowny o okrągłym kształcie, który kiedyś odgrywał bardzo istotną rolę w trakcie obrony miasta. W późniejszym czasie, gdy oblężenia miast wyglądały nieco inaczej, w budynku znajdowały się miejskie stajnie.

Brama Floriańska - symbol zwycięstwa

Kolejnym zabytkiem znajdującym się w ścisłym centrum Krakowa jest Brama Floriańska. Zlokalizowana jest na końcu ulicy Floriańskiej, która prowadzi bezpośrednio do Starego Rynku. To właśnie tędy krakowscy królowie wracali do miasta po zwycięskich bitwach. Podczas zwiedzania bardzo pomocny jest fakt, że zabytki w Krakowie  w większości znajdują się dość blisko siebie - w centrum.