Płaczące dziecko - jak je uspokoić?

Płacz dziecka jest jego sposobem na sygnalizację, że dzieje się coś złego. Rodzice starają się ze wszystkich sił ustalić przyczynę, wyklucza się wówczas każdą po kolei. W przypadku niemowląt, zazwyczaj chodzi o głód, najedzona pociecha ponownie zasypia.

Płaczące dziecko - jak je uspokoić?

Przyczyny płaczu dziecka

Uspokojenie płaczącego dziecka to jedno z wyzwań, które czeka młodych rodziców. Brak doświadczenia powoduje, że nie zawsze ma się skuteczny pomysł. Szanse na uspokojenie niemowlaka jest tym większa, im szybciej pozna się przyczynę płaczu. Jak się okazuje są pewne symptomy, które mogą stanowić podpowiedzi dla opiekunów. Dziecku, które ma już kilka miesięcy może dokuczać kolka lub wyrzynające się ząbki. Konsultacja z lekarzem jest wskazana, gdy płacz jest wyjątkowo piskliwy i silniejszy w momencie przytulania. Równie poważnym sygnałem są problemy z oddychaniem u dzieci. Jeżeli żadne z powyższych dwóch symptomów nie występują, rodzicielskie sposoby powinny być wystarczające. Najważniejsze jest poznanie reakcji swojego dziecka, poświęcanie mu dużej ilości czasu wpłynie na tempo jego rozwoju.

Sposoby rodziców na uspokojenie pociechy

Płaczące dziecko powinno się wyjąć z łóżeczka, wózka i przytulić, aby mogło poczuć się bezpiecznie. Większość rodziców w pierwszej kolejności podejmuje próbę ukołysania maleństwa, które jest czynnością przypominającą dziecku pobyt w brzuszku mamy. Czasami w uspokojeniu płaczącego dziecka pomaga zaprezentowanie grającej zabawki. Nawet jeśli jest w wieku, w którym nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, to i tak się nią zainteresuje. Mamy często stosują również sposób głaskania po buzi, czole, powiekach maluszka, jeżeli jest zmęczony – wzrasta prawdopodobieństwo, że dość szybko zaśnie. Pomocne bywa również masowanie pleców kolistymi ruchami. W ten sposób wydziela się więcej endorfin, które uspokajają dziecko. Podobnie może zadziałać zawinięcie pociechy w tak zwany kokon, w którym trudniej mu się poruszać. Z pewnością poczuje się bardzo bezpiecznie, zwłaszcza, gdy zdarza się, że niepokoi się ruchem swoich małych kończyn.