Festiwale krakowskie - na co się przygotować?

Kraków to magiczne miasto, które właściwie o każdej porze roku jest odwiedzane przez wielu turystów z całego świata. Stolica Małopolski ma bogatą historię, w której występowały chwile radości, sukcesów, ale również smutne i trudne wydarzenia. Wszystkie sprawiły, że powstało wiele symboli istotnych dla całych pokoleń mieszkańców Krakowa – ukształtowały współczesny wygląd miasta. Poza zwiedzaniem najciekawszych miejsc, można się zrelaksować poprzez udział w wielu ciekawych wydarzeniach.

Festiwale krakowskie - na co się przygotować?

Krakowskie wydarzenia, na które warto się udać

Miłośnicy muzyki klasycznej z pewnością będą zainteresowani corocznym wydarzeniem o nazwie Podgórskie Letnie Koncerty. Muzyka organowa, arie, niezwykły śpiew chóralny oraz wzbudzające dreszcze dźwięki gitary klasycznej. Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła przy Rynku Podgórskim, w celu wysłuchania wszystkich najlepszych kompozycji sakralnych. Wydarzenie odbywa się w niedziele lipca i sierpnia o godzinie 16 – w czasie kiedy relaks jest jak najbardziej wskazany. Wstęp jest całkowicie bezpłatny, dlatego można uczestniczyć we wszystkich, ponieważ temat przewodni każdego jest zupełnie inny. Na sierpień zaplanowano również 23. Letnią Akademię Muzyczną, którą organizują wykładowcy krakowskich uczelni i specjalni goście. Osoby zainteresowane wydarzeniem będą mogły posłuchać muzyki operowej, oratoryjnej oraz pianistycznej. Uroczyste zakończenie będzie miało miejsce 29 sierpnia, a cztery dni wcześniej pojawi się możliwość wysłuchanie koncertu uświetniającego 60. rocznicę pracy artystycznej Jana Kosmali. W drugiej połowie sierpnia na Zamku Królewskim na Wawelu zaplanowany został 14. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”. W ramach wydarzenia odbędą się 3 koncerty – od 20 do 22 sierpnia bieżącego roku – każdy zaprezentuje trzy odrębne światy muzyki. Pojawią się dźwięki melodyjno-jazzujące, orkiestry dętej oraz muzyki klasycznej – jest to dowód na to, że w różnorodności można doszukać się jedności. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie http://karnet.krakowculture.pl/.

Atrakcje w Krakowie

Latem nie może zabraknąć oczywiście Festiwalu Muzyki Filmowej, w tym roku odbędzie się on 28-29 sierpnia. Podczas wydarzenia pojawią się dobrze znane tytuły takie jak „Tańczący z wilkami”, „Pożegnanie z Afryką” lub „Niemoralna propozycja”. Podczas pandemii powstało wiele seriali, szturmem zdobyły popularność, one również będą zaprezentowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej. Są to na przykład „Gambit Królowej”, „Czarne lustro” czy „Dom z papieru” – to doskonała okazja do spotkania się w gronie znajomych. We wrześniu natomiast Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów kieruje zaproszenie do Domu Jana Matejki, w której możliwe będzie podziwianie serii koncertowej. W okresie od 2 do 30 września zorganizowanych zostanie aż sześć koncertów, których po prostu nie można przeoczyć. Przybliża się tym samym sylwetki najbardziej wybitnych kompozytorów i postaci mających wpływ na życie artystyczne Krakowa. Wszystkie powyższe wydarzenia to tylko przykłady tego, co dzieje się lub będzie w Krakowie. Nie trzeba zatem stawiać wyłącznie na zwiedzanie, ale również zrelaksować się na festiwalach, koncertach.