Jak stworzyć swój własny kawałek?

Tworzenie piosenek to coś, na co w obecnych czasach decyduje się wiele osób. Muzyka jest z nami od lat i bez niej świat byłby dużo nudniejszy i czarno biały. Często sobie coś pod nosem podśpiewujemy i jesteśmy ciekawi, jak wyszłoby to w wykonaniu profesjonalnym. Oczywiście śpiewać każdy może i nie ma w tym nic złego. Początkowo jednak, nie warto chwalić się tym innym osobom, a lepiej jest tworzyć do tzw. “szafy”.  

Pomysł na piosenkę 

Aby zacząć swoją przygodę z muzyką, potrzebujemy głównie pomysłu. Wpaść na niego możemy w zależności od muzyki, której na co dzień słuchamy. Ciężko wyobrazić sobie, że mielibyśmy tworzyć rock, słuchając przez pół życia rapu czy R&B. Najlepszą metodą jest wybranie swojego ulubionego artysty w celu znalezienia inspiracji. Trzeba wsłuchać się co dana osoba ma do powiedzenia i zmieszać to z wydarzeniami z naszego życia. Oczywiście, zabronione jest kopiowanie czy klonowanie utworu i przypisywanie go jako naszej twórczości. Nad napisaniem tekstu będziemy myśleć najdłużej, gdyż jest to najtrudniejszy etap będąc wokalistą.  

Jak stworzyć swój własny kawałek?  

Skąd wziąć melodię? 

Aktualnie, wysoki stopień cyfryzacji umożliwia bezproblemowe i szybkie stworzenie podkładu muzycznego. Wszystko odbywa się za pomocą kilku przyciśnięć klawiatury i myszki, a ilość programów służących do tworzenia muzyki jest ogromna. Aby jednak zacząć tworzyć samemu, konieczne jest wyuczenie się podstaw i również posiadanie pomysłu na melodię. 

Chcąc jednak iść prostszą drogą, w sieci widnieje sporo darmowych podkładów przeznaczonych do użycia w celach niekomercyjnych. Z tych też możemy jak najbardziej korzystać, spełniając jeden, wyżej wymieniony warunek.  

Obróbka dźwięku 

Nawet najlepsi, światowi wokaliści w celu osiągnięcia idealnego brzmienia i wyciągnięcia jak najwyższej jakości z ich głosu, potrzebują potocznego miksu i masteringu. Jest to najzwyczajniej w świecie proces obrabiania wokalu, podczas którego narzucamy na głos kilka ważnych i koniecznych efektów, które maskują niedociągnięcia, a także wzmacniają jego barwę i dynamikę. Stworzenie samodzielnego miksu wymaga znajomości programów do tego służących i wielu godzinnego treningu. Chcąc jednak mieć perfekcyjnie obrobiony wokal możemy zgłosić się do osób oferujących takie usługi.