W tym roku w Budapeszcie odbędzie się festiwal Bridging Europe. Edycja z 2018 r. zostanie poświęcona głównie krajom, które w tym roku świętują stulecie odzyskania niepodległości, czyli Polsce, Łotwie, Litwie oraz Estonii.
Początki i idea festiwalu
Festiwal Bridging Europe zapoczątkowała inicjatywa Ivana Fischera – wybitnego węgierskiego dyrygenta i zarazem szefa uznanej Budapest Festival Orchestra. Festiwal odbywa się od 2013 r., a o jego organizację dba najważniejsza organizacja kulturalna miasta Budapeszt – Pałac Sztuki Müpa Budapest.
Tematyka odbywającego się co roku wydarzenia za każdym razem jest poświęcona kulturze innego europejskiego kraju. Do tego czasu dedykowany on był m. in. kulturze takich państw, jak Czechy, Niemcy, Austria, Francja oraz Hiszpania. Jako że na 2018 r. przypadają obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, na Litwie, w Estonii oraz na Łotwie, tegoroczny program festiwalu skupi się głównie na kulturze tych państw.
Program festiwalu i najważniejsze atrakcje
Festiwal Bridging Europe rozpocznie się 16 września, a jego początek zainauguruje koncert orkiestry Sinfonia Varsavia, którą poprowadzi wybitny dyrygent Andrzej Boreyka. Orkiestra wystąpi z udziałem Piotra Anderszewskiego – pianisty o polsko-węgierskich korzeniach. Koncert otwierający festiwal ma łączyć w sobie kulturę muzyczną Polski i pozostałych krajów bałtyckich. Jego patronem będzie Henryk Szeryng, wybitny skrzypek, którego setna rocznica urodzin przypada dokładnie w tym roku.
W trakcie trwania koncertu wykonane zostaną takie utwory, jak Arvo Pärta i Peterisa Vaska. W polskiej części zaprezentowane zostaną natomiast nasze rodzime arcydzieła sztuki symfonicznej, w tym IV Symfonia „Koncertująca” op. 60 Karola Szymanowskiego i „Koncert na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego.
W programie festiwalu nie zabraknie także instalacji multimedialnej zatytułowanej „Paderewski Remixed” poświęconej twórczości wybitnego polskiego pianisty Jana Paderewskiego, która zrealizowana została przez londyński kolektyw Yeast Culture. Będzie można ją podziwiać w Foyer Pałacu Sztuki przez cały czas trwania festiwalu.
W programie Bridging Europe nie zabraknie także koncertów kameralnych. W ich ramach Budapest Festival Orchestra zaprezentuje instrumentalną muzykę Adama Jarzębskiego oraz utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Marcina Józefa Żebrowskiego. Odbędzie się również pojedynek znanych wirtuozów Jakuba Jakowicza i Kristófa Barátiego. W ramach części klasycznej wystąpią z kolei Kapela ze Wsi Warszawa oraz odbędzie się gala jazzowa z udziałem takich wybitnych artystów, jak Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Paweł Kaczmarczyk i „Pianohooligana” Piotra Orzechowskiego.
Patronat nad festiwalem
Nad wydarzeniem patronat sprawują Polskie Linie Lotnicze LOT – nasz narodowy przewoźnik, którego początki działalności sięgają 1929 r. LOT obsługuje połączenia bezpośrednie między Budapesztem a większością lotnisk w Europie i Ameryce Północnej, w tym także loty do Chicago oraz Nowego Jorku.
Wydarzenie jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego Polska 100, którego koordynacją zajmuje się Instytut Adama Mickiewicza. Realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 i finansowane ze środków MKiDN.