Już niedługo minął 3 miesiące od deklaracji woli współpracy na terenie Krakowa. Deklaracja ta dotyczy Centrum Kongresowego ICE, Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO i Tauron Areny. Podpisanie tej deklaracji miało miejsce 19 czerwca. Dokument ten powoduje, że organizatorzy dużych wydarzeń (kulturalnych, biznesowych i sportowych) nie będą mieli problemu ze skorzystaniem z komplementarnej oferty miasta. Można powiedzieć, że osoby, które szukają miejsca na event w Krakowie, nie mają powodów do obaw — przemysł spotkań w Krakowie jest silny.
Turystyczny Kraków
Warto odnotować, że Kraków jest miastem, które wymienia się w rankingach najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Co ważne, w 2017 roku Kraków był częściej odwiedzany niż w roku poprzednim. Dobrze jeszcze dodać, że najwięcej było turystów tradycyjnych (takich, którzy przyjeżdżają zwiedzić miasto).
Poza turystami tradycyjnymi są także turyści nastawieni na konkretną formę wypoczynku. Tacy turyści w przypadku Krakowa związani są z rozwijającą się oferta dla turystyki medycznej, pielgrzymkowej czy biznesowej (przykładem może być przyjazd osoby zainteresowanej ofertą turystyczną).
Wypada także wyraźnie wspomnieć, że w historii Krakowa miał miejsce pewien przełom. Za taki przełom należy uznać 2014 rok. Był to rok, w którym doszło do zrealizowania inwestycji mających znaczenie strategiczne dla turystyki i kultury. Inwestycje te związane były ze wzmacnianiem funkcji metropolitarnych miasta.
Oprócz tego patrząc przez pryzmat nowej infrastruktury, która dzieli się na TAURON Arenę, Centrum Kongresowe ICE i Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO (jedyna prywatna inwestycja), trzeba wyraźnie podkreślić wzbogacenie oferty miasta.
Niewątpliwie znaczenie ma też to, że dla przemysłu spotkań Kraków jest atrakcyjnym miastem. Można też powiedzieć, że cały kraj jest atrakcyjnym rynkiem. Zresztą mowa o rynku, który nie tak dawno został odkryty przez stowarzyszenia czy firmy.
W razie wątpliwości, najlepiej zajrzeć do statystyk.
Szczegóły deklaracji
Czas przejść do szczegółów deklaracji. Jak już zostało powiedziane, zadeklarowana wola współpracy odnosi się do tworzenia komplementarnej oferty, oferty mającej pomóc organizatorom wydarzeń biznesowych, kulturalnych i sportowych. W końcu komplementarność usług ma przełożenie na odpowiedni potencjał i atrakcyjność miasta. Poza tym atutem jest również odmienna funkcjonalność.
Współpraca wymaga działań, których celem będzie zachowanie organizacji wydarzenia przez Kraków. Szczególnie chodzi o sytuację, w której jakiś obiekt nie ma wolnego terminu bądź też brakuje zaplecza (technologicznego i technicznego) lub miejsc.
Tak dotarliśmy do polityki rekomendacji. Za jej sprawą organizatorzy mają możliwość zapoznania się z całkowitą ofertą trzech obiektów.
Podpisanie deklaracji miało miejsce w obecności Andrzeja Kuliga, czyli zastępcy prezydenta Krakowa w sprawach dotyczących polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Przedstawicielami obiektów, których dotyczyła deklaracja, były następujące osoby: Małgorzata Marcińska (prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA i operator TAURON Areny), Izabela Helbin (dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które było operatorem Centrum Kongresowego ICE), Grażyna Grabowska (prezes Zarządu Targi w Krakowie sp. z o.o. i właściciel Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO) oraz Jacek Gryzło (wiceprezesa Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA).