Pomysły na aranżację małej łazienki

Małe łazienki najczęściej spotykane są w mieszkaniach, a czasami nawet i w domach. Trzeba wiedzieć jak się za nią zabrać, by optycznie jeszcze bardziej jej nie pomniejszyć, a przeciwnie by sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Mniejsze łazienki potrafią być równie gustowne i klimatyczne jak te większe. Warto zasięgnąć informacji na ten temat czy to w Internecie, wśród znajomych, projektantów czy nawet producent mebli łazienkowych dużo nam może podpowiedzieć w tej kwestii.

Opracuj projekt ze wsparciem – producent mebli łazienkowych lub projektant

Na początku aranżowania własnej łazienki należy określić jakie potrzeby chcemy, by to miejsce dla nas spełniało. Umieszczając umywalkę, wannę, toaletę, bidet czy kabinę prysznicową trzeba zachować przestrzenie funkcjonalne. W tym może nam pomóc producent mebli łazienkowych, u którego zamawialiśmy meble lub projektant, z którym współpracujemy przy aranżacji łazienki. Chodzi o to, by wszelkie czynności wykonywane w każdej łazience i w naszej były wykonywane w swobodny sposób.

5 pytań o aranż łazienki

Wyposażenie musi odpowiadać wszystkim domownikom. Warto więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po pierwsze jaki metraż ma dana łazienka. Po drugie dla ilu osób jest ona dedykowana, co ważne ile osób będzie korzystało z niej w jednym momencie. Kolejne dotyczy funkcji jakie łazienka spełnia dla domowników. Bardzo ważną kwestią jest to, czy osoby, które będą korzystały z łazienki są w pełni sprawne, czy nie ma domowników z niepełnosprawnością lub osób w podeszłym wieku, wówczas ich potrzeby są całkiem inne niż w przypadku standardowych wymagań. Odpowiedzi na te pytanie będą niezwykle istotne w przypadku wyboru urządzeń sanitarnych, określenia miejsca ich ustawienia oraz w wyborze mebli łazienkowych, czy decydujemy się na pojedyncze części czy całe zestawy.

Pomysły na aranżację małej łazienki

Lokalizacja łazienki w mieszkaniu

Gdy jesteśmy na etapie projektowania metrażu lub wybierania warto zdecydować się na projekt, w którym łazienka jest stosunkowo blisko sypialni. Dzisiaj jest to już bardziej przemyślane działanie niż w przeszłości, nawet deweloperzy biorą pod uwagę potrzeby przyszłych mieszkańców. Wcześniejsze określenie lokalizacji łazienki w domu czy mieszkaniu pozwoli wykonawcy odpowiednio rozprowadzić właściwe przyłącza.

Pomysły na aranżację mniejszych łazienek

W małych łazienkach na pierwszym miejscu stawiana jest funkcjonalność. Często liczba urządzeń w małych łazienkach jest ograniczona. Świetnie wówczas wygląda półotwarty bezbrodzikowy natrysk, który wydziela się za pomocą tafli szkła. W małych łazienkach lepiej stawiać na duże rozmiary płytek, wówczas przestrzeń staje się optycznie większa. Jej powiększenie można uzyskać poprzez wybór odpowiedniej kolorystyki, lepiej zdecydować się na materiały o jasnych barwach. Kolejnym trikiem sprawdzającym się w mniejszych pomieszczeniach, jest zastosowanie dużego lustra, który sprawia, że dana przestrzeń jest dwa razy większa niż w rzeczywistości. Ułożenie płytek też ma ogromne znaczenie, ułożenie ich w poziome pasy znacznie poszerzy wnętrze i zmieni jego proporcje.