Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, czy ćwiczysz tylko w weekendy, jesteś narażony na kontuzje. Zobacz, jakie są możliwe przyczyny, metody leczenia i strategie powrotu do zdrowia. Wybierz się wtedy do fizjoterapeuty sportowego. Zazwyczaj pracuje w prywatnym gabinecie lub ośrodku sportowym. Może też współpracować z konkretną drużyną i organizacją sportową.
Zespół rzepkowo-udowy
Większość urazów sportowych dotyczy dolnej części ciała, zwłaszcza kolana. Jedną z najpopularniejszych kontuzji jest zespół rzepkowo-udowy. Przyczyną może być poślizgnięcie się lub upadek na kolano, obrzęk stawu kolanowego lub nierównowaga mięśni.
Odpoczynek i okłady z lodu powinny pomóc. Przydatne mogą być również następujące ćwiczenia:
- łagodne izometryczne lub statyczne,
- wzmacniające wewnętrzny mięsień uda,
- delikatnie rozciągające mięśnie zewnętrzne lub boczne ud.
Jeśli ból lub dysfunkcja kolana trwa dłużej niż 2 tygodnie, wybierz się do fizjoterapeuty. Zastosuje odpowiednie zabiegi. Może też pomóc w agresywnym rozciąganiu i wzmacnianiu. Być może potrzebna będzie orteza na kolano.
Uraz ramienia
Urazy barku spowodowane są zwichnięciem, niewspółosiowością, obciążeniem mięśni. Ramię jest najsłabszym stawem, intensywnie zaangażowanym podczas ćwiczeń sportowych. Dlatego zadbaj o to, aby mięśnie były elastyczne, silne i stabilne. Leczenie kontuzji należy rozpocząć od odpoczynku i kompresów z lodu. W ten sposób można złagodzić ból i obrzęk. Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe dłużej niż 2 tygodnie, umów się na wizytę u fizjoterapeuty.
Łokieć tenisisty lub golfisty
Taka kontuzja znana jest również jako przyśrodkowe lub boczne zapalenie nadkłykcia. Nadwyrężenie ścięgna przedramienia może spowodować stan zapalny i bolesny ruch nadgarstka lub dłoni. Sportowcy często narzekają na brak siły przyczepności.
Wczesne opcje leczenia obejmują odpoczynek i oblodzenie obszaru zapalnego. Lekarze często przepisują środki przeciwzapalne. Niezbędna też będzie fizjoterapia sportowa. Odpowiednie techniki rozciągania i ćwiczenia wzmacniające mogą zwiększyć zakres ruchu, wyeliminować sztywność i stopniowo budować siłę.
Obciążenie ścięgna podkolanowego
Ścięgien podkolanowy znajduje się z tyłu uda. Niestety może być napięty i podatny na obciążenie. Złe techniki rozciągania lub brak ćwiczeń rozciągających mogą być przyczyną rozdarcia/nadwyrężenia ścięgna podkolanowego. Często w tylnej części uda lub kolana pojawiają się siniaki. Odpoczynek i oblodzenie są powszechnymi wczesnymi technikami leczenia. Aby zapobiec kolejnemu urazowi, należy wprowadzić delikatne rozciąganie i wzmacnianie. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, wskazane mogą być zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym ultradźwięki.
Rwa kulszowa
To ból pleców, który przemieszcza się w dół tylnej części nogi, a nawet do stóp. Może mu towarzyszyć drętwienie, pieczenie i mrowienie nóg. Najczęściej dotyka rowerzystów, golfistów i tenisistów.
Ból pleców i promieniujący mogą wynikać z wybrzuszenia dysku lub uciśniętego nerwu. Czasami odpoczynek, rozciąganie pleców i ścięgien oraz leżenie na brzuchu łagodzą objawy. Jeśli ból, drętwienie lub mrowienie utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, wybierz się do lekarza i fizjoterapeuty.