Jeśli jesteś miłośnikiem psychologii i wszelkich dziedzin jej pokrewnych z pewnością chętnie przystąpisz do rekrutacji na studia takie jak psychologia rozwoju kompetencji interpersonalnych. To idealna ścieżka rozwoju dla osób, chcących pogłębić swoje kompetencje w zakresie tego obszaru naukowego. Znajdują się one w ofercie studiów podyplomowych na Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie. Co zatem warto wiedzieć na temat tego kierunku?
Atuty kierunku – psychologia rozwoju kompetencji interpersonalnych
Kierunek psychologia rozwoju kompetencji interpersonalnych ma mnóstwo atutów. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie praktyczny charakter studiów. Każdy uczestnik zajęć ma okazję poznania i wzięcia udziału w doświadczeniach rozwojowych takich jak warsztaty, treningi czy sesje. W czasie studiów przygotowują, opracowują oraz realizują wyniki Development Center. Ponadto słuchacz ma możliwość dokonywania diagnozy potrzeb rozwojowych i planowania skutecznego rozwoju dla osób dorosłych. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych ekspertów takich jak psychologowie, trenerzy, coachowie i terapeuci. Każdy z nich wyróżnia długoletnią praktyką, co przekłada się na ilość przytaczanych przykładów na zajęciach. To, co zasługuje na szczególną uwagę to komfortowe warunki nauki, ponieważ wszystkie zajęcia są prowadzone w bardzo nowoczesnym budynku, znajdującym się w jednej z krakowskich stref ekonomicznych. Patronat nad tym kierunkiem objęła Szkoła Trenerów STER.
Cel ścieżki rozwoju
Głównym celem studiów jest dostarczenie uczestnikom zajęć umiejętności skutecznego oddziaływania na rozwój innych osób. Studia te nie tylko wzbogacają czy rozwijają kompetencje interpersonalne, ale także wyposażają każdego słuchacza w odpowiednie narzędzia i uczą heurystycznego podejścia do psychologii. Ponadto będą mieli okazję poznać wraz z prowadzącymi założenia Cyklu Kolba. Zajęcia znajdujące się w programie zostały oparte na różnych nurtach psychologicznych, a mianowicie systemowym, poznawczym, kreatywnym czy humanistycznym. Słuchacze poznają metody takie jak drama, psychodrama, trening twórczość, DC, coaching czy modele związane z komunikacją interpersonalną.
Studia te są odpowiednie dla osób, chcących zagłębić się w metody rozwoju kompetencji interpersonalnych. Absolwenci kierunki będą potrafili się lepiej komunikować oraz kształcić asertywną postawę, posiądą umiejętność wpływania na innych, dzięki użyciu właściwych technik pracy.
Program studiów
Program studiów psychologia rozwoju kompetencji interpersonalnych został podzielony na pięć bloków tematycznych. W pierwszym bloku tytułowanym jako Rozwój Kompetencji Interpersonalnych porusza się kwestie dotyczące Asertywności osobistej i w relacjach zawodowych, NVC, Komunikacji w bliskich relacjach oraz Warsztatów rozwojowych. Blok drugi został poświęcony psychologii Kreatywności, blok trzeci Psychologii relacji, a czwarty z kolei dotyczy Diagnozy Potencjału. Ostatni blok zawiera w sobie narzędzia i techniki rozwoju kompetencji.