Czy warto zapisać dziecko na lekcje tańca?

Jeśli Twoje dziecko lubi ruch, a w momencie puszczania muzyki rytmicznie porusza się do niej to sygnał świadczący o tym, że warto zapisać je na zajęcia taneczne. Jest to decyzja, która stoi po stronie rodziców, to oni muszą dostrzec to coś w dziecku i wybrać szkołę odpowiednią do wieku dziecka. Czy rzeczywiście warto zaprowadzić własną pociechę na tego typu zajęcia?

Argumenty przemawiające za tańcem

Dzieci, którym zajęcia taneczne przypadną do gustu bardzo się zmieniają. Po kilku lekcjach wyraźnie widać, że są bardziej odważne i pewne siebie. Ponadto zwiększa się ich sprawność fizyczna, wyróżniają się lepszą wydolnością oddechową oraz chętnie przekazują zdobyte umiejętności wśród domowników. Nie od dziś wiadomo, że taniec łagodzi obyczaje, a dodatkowo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Ma on znaczący wpływ na rozwój dziecka, nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny. W dziecku następuje rozwój sprawności motorycznej, jest bardziej zwinne, odporne na wysiłek oraz gibkie. Taniec doskonale pobudza wyobraźnię przestrzenną i sprawia, że dzieci lepiej radzą sobie z własnymi emocjami. Lekcje tańca uczą także koncentracji, rozwagi oraz skupienia. To idealna aktywność zarówno dla ciała, jak i ducha.

Czas zapisu na zajęcia taneczne

Zawodowi tancerze, że im wcześniej, tym lepiej. Najczęściej zajęcia dla dzieci w szkołach tańca są organizowane od 4 lat. Dla młodszych dzieci spotkać się można z innymi formami zajęć artystycznych takich jak umyzkalnianie, zajęcia ogólnorozwojowe, w których występują elementy tańca. Zajęcia dla dzieci prowadzi między innymi szkoła tańca Dancefloor, oferująca taniec dla dzieci kraków, będący połączeniem zajęć ruchowych z tańcem.

Czy warto zapisać dziecko na lekcje tańca?

Wybór zajęć

W szkołach tańca występuje wiele różnych odmian zajęć począwszy od ogólnych po bardziej zaawansowane. Na początek najlepiej zapisać dziecko na ogólne zajęcia taneczne, na których będzie mogło zobaczyć jak one wyglądają. Dopiero w dalszym etapie można dokonać wyboru pomiędzy poszczególnymi rodzajami tańca. Jedne dzieci lepiej odnajdą się w hip-hopie, a inne w tańcu towarzyskim czy balecie. Zwykle wybór ten jest sugerowany przez instruktorów, którzy wskazują do jakiego stylu dziecko ma większe predyspozycje. W wielu szkołach w ofercie znajdują się darmowe lekcje próbne, na których samo dziecko może wskazać czy dany styl jest dla niego, czy też nie.

Taniec w formie zabawy

Przed pierwszym kontaktem dziecka z tańcem trzeba pamiętać, że zajęcia te mają mieć dla niego formę zabawy. Nie wolno kierować się własnymi, wygórowanymi ambicjami, często niespełnionymi z własnego dzieciństwa. Nie każde dziecko nadaje się do tego, by zdobywać medale i ciągle rywalizować z innymi. Dziecko, które odczuwa presję ze strony rodzica nie będzie dobrze się czuło na takich zajęciach, wpływa niekorzystnie na traktowanie zajęć jako zabawy. Dziecko należy wspierać, a nie na siłę przymuszać. Jeśli dziecko nie czuje rytmu nie wolno na siłę go przymuszać do tańca. Rodzice muszą być przygotowani na to, że należy znaleźć czas na to, by dziecko zawozić i przywozić z lekcji.