Jak wybrać stylową i praktyczną klamkę?

Klamki są nieodłączną częścią codziennego życia, ale rzadko zwracamy na nie należytą uwagę. Niemniej jednak, wybrany materiał uchwytu może się znacznie różnić pod względem estetyki i trwałości. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Stal nierdzewna

Jeśli szukasz wytrzymałej, łatwej w utrzymaniu i odpornej na korozję klamki, zdecyduj się na model ze stali nierdzewnej. Bez względu na siłę i częstotliwość użytkowania, rzadko na niej widać ślady wgnieceń i zadrapań, nawet po dłuższym czasie. Co ważne, klamka nierdzewnej nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

Wspomniany materiał został opatentowany w 1912 roku przez Krupp w Essen. Taką klamkę można śmiało zamontować w intensywnie użytkowanych drzwiach, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, obiektach sportowych i innych miejscach o dużym natężeniu ruchu. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stal nierdzewna nie ulega korozji, dlatego nie potrzeba specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że usuniesz brud wilgotną szmatką. Jeśli chodzi o uchwyty ze stali nierdzewnej w chlorowanych basenach, to, co na pierwszy rzut oka wygląda jak rdza powierzchniowa, zazwyczaj nie pochodzi z samego materiału, lecz przenoszona jest z zewnątrz do armatury. Aby się jej pozbyć, wystarczy energicznie przetrzeć uchwyty.

Klamki z brązu

Brąz zachwyca estetyką, z biegiem czasu nabiera blasku dzięki właściwościom chemicznym. Patyna poprzez utlenianie i lata użytkowania nadaje klamkom wyjątkowego charakteru. Warto również podkreślić, że brąz wytworzony ze stopów miedzi ma właściwości bakteriobójcze, dlatego poradzi z wysoką częstotliwością użytkowania. Badania prowadzone przez brytyjskich i amerykańskich naukowców wykazały, że baterie na powierzchni stopów miedzi są eliminowane w 99,9% w ciągu dwóch godzin. 

Jak wybrać stylową i praktyczną klamkę?

Aluminium

Aluminium to lekki i wytrzymały materiał, który doskonale prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach. Zachwyca wytrzymałością i wygodą w użytkowaniu, doskonale dopasowuje się do temperatury otoczenia. Można go pomalować na dowolny kolor, dlatego na pewno dobierzesz idealną klamkę do wystroju wnętrza. W zależności od metody barwienia, niektóre aluminiowe uchwyty są trwalsze niż inne. Modele z piaskowanego anodowanego aluminium zazwyczaj są bardziej odporne na uderzenia i zarysowania niż anodowane i tradycyjnie obrobione wersje.

Jak wybrać stylową i praktyczną klamkę?

Mosiądz

Wspomniany materiał, wykonany ze stopu miedzi i cynku, używany jest od niepamiętnych czasów w produkcji akcesoriów do drzwi i okien, a także elementów dekoracyjnych.  Słynie z unikalnych odcieni, dlatego przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Warto pamiętać, że niewoskowany lub nielakierowany mosiądz będzie naturalnie reagował na warunki otoczenia. Powinieneś się więc liczyć z korozją uchwytu i brązową lub zielonkawo-szarą patyną. Wielu projektantów i użytkowników docenia ten efekt, ponieważ wdzięcznie odwzorowuje upływ czasu. Jeśli jednak chcesz zachować oryginalny złoty odcień klamki, zdecyduj się na polerowany mosiądz. Nie montuj jej w często używanych drzwiach i pomieszczeniach narażonych na niekorzystne czynniki zewnętrzne.