Sztuka dobierania materiałów ściernych

Materiały ścierne mają bardzo szerokie zastosowanie. Osoby, które po raz pierwszy po nie sięgają, często nie wiedzą jednak, jaki materiał wybrać i w jaki sposób prawidłowo go zastosować, aby udało się osiągnąć zamierzone efekty pracy. Materiały ścierne dzielą się zasadniczo na dwie grupy – na te o niskiej gradacji oraz materiały o gradacji wysokiej. Szeroki ich wybór oferuje sklep z materiałami ściernymi, do którego w razie potrzeby możemy zwrócić się w razie problemów z doborem odpowiedniego materiału ściernego.

Materiały ścierne – czym jest gradacja/ziarnistość?

Wszystkie materiały ścierne dostępne w sprzedaży różnią się między sobą gradacją, czyli ziarnistością. Każdy z nich posiada bowiem charakterystyczne ziarna, które pełnią rolę ostrzy skrawających. Dzięki ich działaniu możemy uzyskać efekt wygładzenia powierzchni oraz usunąć zewnętrzne warstwy – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Materiały ścierne o niskiej gradacji to takie, które posiadają grube, dobrze widoczne na powierzchni ziarna. Są one dość agresywne w działaniu, przez co idealnie sprawdzają się do wykonywania takich prac, jak chociażby usuwanie zewnętrznych warstw farby i lakieru, wygładzanie dużych spoin i ubytków w materiale oraz oczyszczanie powierzchni z rdzy i zabrudzeń.

Materiały ścierne o gradacji wysokiej mają natomiast małe, ledwie dostrzegalne gołym okiem ziarenka – ich działanie jest więc dużo delikatniejsze i mniej intensywne. Takie akcesoria sklep z materiałami ściernymi poleca do wykonywania prac polegających na szlifowaniu i wygładzaniu powierzchni. Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów jest więc wybór odpowiedniego, dostosowanego pod względem gradacji materiału ściernego. Zasada, którą warto się kierować jest jednak bardzo prosta – w pierwszej kolejności należy sięgnąć po materiał ścierny o niskiej gradacji, po czym stopniowo przechodzić do tych o coraz wyższych gradacjach. Dobór poszczególnych materiałów i konkretnych gradacji wymaga pewnego doświadczenia i wyczucia.

Sztuka dobierania materiałów ściernych

Jakie materiały ścierne są dostępne w sprzedaży?

Materiały ścierne to bardzo szeroka i zróżnicowana grupa produktów. Każdy, dobrze zaopatrzony sklep z materiałami ściernymi posiada w swojej ofercie ich kilkanaście rodzajów. Obok najpopularniejszych i najpowszechniej użytkowanych papierów ściernych, w poczet materiałów ściernych zaliczają się także gąbki, szczotki, dyski ścierne, pasy i wiele innych. Niektóre z nich są przeznaczone do wykonywania prac w trybie manualnym, inne natomiast z powodzeniem wykorzystamy także w elektronarzędziach.

Interesującą grupą materiałów ściernych są pasty i mleczka polerskie. Ich głównym składnikiem jest sproszkowane ścierniwo. Pasty ścierne są najczęściej wykorzystywane do polerowania i likwidacji rys. Chętnie sięgają po nie m. in. osoby, które chcą zlikwidować nieestetyczne rysy na karoserii samochodu. Cząsteczki znajdujące się w zawiesinie pasty pod wpływem nacisku w delikatny sposób ścierają wierzchnią warstwę lakieru, skutecznie likwidując rysy i nierówności powierzchni. Ich zastosowanie pozwala przywrócić pierwotny wygląd karoserii auta oraz nadać mu bardziej atrakcyjnego wyglądu.