Dlaczego warto zapisać dziecko na basen?

Badania ujawniają, że ponad połowa dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie przepada za wysiłkiem fizycznym. Brak aktywności może spowodować szereg chorób, które mogą objawić się w przyszłości, dlatego warto zawczasu podjąć działania i rozpocząć regularny trening. Pływanie to świetna forma aktywności dla wszystkich, którzy nie lubią się przemęczać.

Eliminowanie wad postawy

Rozwój fizyczny dziecka jest niezwykle ważny dla każdego z rodziców. Jeśli uczeń nie przejawia entuzjazmu na myśl o ćwiczeniach na zajęciach lekcyjnych, warto wzbogacić jego przedmioty dodatkowe o lekcje pływania. Regularny trening w wodzie pod okiem wykwalifikowanego trenera pomoże rozwinąć koordynację ruchową dziecka, sprawność i zwinność. Pływanie bardzo dobrze wpływa na postawę, ograniczając lub całkowicie eliminując problemy z krzywym kręgosłupem.

Silne mięśnie

Pływanie jest sportem, który angażuje do pracy wszystkie partie ciała. W czasie treningu pracują zatem wszystkie mięśnie, które pod wpływem wysiłku ulegają rozciągnięciu. Takie praktyki mają ogromne znaczenie u dzieci w fazie kształtowania się ciała oraz masy mięśniowej. Warto pamiętać, że długość mięśni wpływa bezpośrednio na siłę – im dłuższe mięśnie, tym więcej siły. Przekłada się to bezpośrednio na elastyczność i mobilność stawów oraz ogólną sprawność ruchową dziecka.

Dlaczego warto zapisać dziecko na basen?

Sprawny układ oddechowo-krążeniowy

Pływanie ma pozytywny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny. Sport ten znakomicie pobudza krążenie krwi, wspomagając jej prawidłowy przepływ. Szereg korzyści z pływania uzyska również układ oddechowy, głównie za sprawą zabaw, gdzie występują elementy nurkowania. Takie ćwiczenia świetnie stymulują płuca młodych pływaków, zwiększając ich objętość, a co za tym idzie, także wydolność. Ciekawostką jest, że płuca człowieka najlepiej rozwijają się właśnie w młodym wieku, kiedy kształtuje się ich wydolność.

Jak wybrać obiekt na trening?

Jeśli rodzice zadecydują o zapisaniu dziecka na basen, warto rozważyć kilka opcji. Maluch może uczęszczać na pływalnię, gdzie odbywają się zajęcia typowo o charakterze sportowym pod okiem instruktora. Ciekawym i często preferowanym rozwiązaniem jest uczęszczanie do parku wodnego, gdzie po skończonych zajęciach dziecko może wyszaleć się wśród licznych atrakcji.

Przykładem takiego obiektu jest Park Wodny w Krakowie, prezentując ciekawą ofertę zajęć pływackich dla dzieci i osób w każdym wieku, a także moc atrakcji, gdzie można wykorzystać nagromadzoną energię. Obiekt posiada imponujących rozmiarów halę basenową oraz strefy zabaw gwarantujących niezapomniane emocje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zajęcia w takim miejscu z pewnością będą znakomitą atrakcją dla młodych pływaków.

Wielogodzinny plan zajęć lekcyjnych oraz siedzenie przed monitorem komputera mogą trwale wpłynąć na zmiany w postawie dziecka. Warto zawczasu podjąć kroki i zapisać dziecko na pływanie, które jest jedną z najczęściej rekomendowanych dyscyplin sportowych. Troska o zdrowie z pewnością odpłaci się w przyszłości prostym kręgosłupem i dobrym samopoczuciem.