Skoki ze spadochronem - jak się przygotować?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sporty ekstremalne. Są to zarówno tradycyjne sporty uliczne, takie jak jazda na deskorolce, bmx’ach oraz bardziej zaawansowane i wymagające, takie jak skoki ze spadochronem. Aby przygotować się do skok ze spadochronem w Krakowie, nie trzeba robić nic szczególnego. Trzeba jedynie zastosować się do kilku zasad i znaleźć odpowiednią firmę, która oferuje skoki.

Gdzie i w jaki sposób można skakać ze spadochronem?

Każdy, kto myśli, że skoczyć ze spadochronem można od ręki, jest w lekkim błędzie. Ze względu na to, że jest to bardzo niebezpieczny sport, a nawet jeden z najniebezpieczniejszych na świecie, przy jego uprawianiu panują bardzo ostre obostrzenia. Gdyby ktoś chciał skoczyć całkiem samodzielnie, zrobi to legalnie, najwcześniej za kilka miesięcy. Najpierw trzeba ukończyć specjalny kurs.

Polega on na przyswojeniu sobie odpowiedniej teorii skakania, a później odbycia szkolenia w specjalnych symulatorach oraz szkolenia na lądzie. Takie kursy odbywają się pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. W czasie podstawowego kursy, skoczek odbywa co najmniej kilka skoków pod pełną opieką instruktora. Aby móc skakać samemu, musi wykonać kilka perfekcyjnych skoków, które asekurujący go instruktor oceni na prawidłowe.

Wtedy dopiero skoczek może zacząć skakać samemu, jednak nadal nie całkiem samemu. W celu otrzymania licencji spadochroniarskiej, skoczek musi odbyć co najmniej kilkadziesiąt samodzielnych i udanych skoków.

Można również skoczyć od ręki

Istnieje również możliwość wykonania skoku „od ręki”. Robi się to w obecności doświadczonego instruktora, w tak zwanym tandemie. Instruktor przymocowuje drugą osobę do siebie specjalnym pasami. Skok odbywa się na jednym spadochronie, a za całość skoku odpowiada instruktor. Druga osoba może skupić się na podziwianiu widoków. Jest to forma bardzo bezpieczna i jednocześnie dająca dużo frajdy. Takie rozwiązanie możliwe jest w kilku miejscach. Skok ze spadochronem w Krakowie, można wykonać w tandemie lub zgłosić się na specjalistyczny kurs przygotowujący do samodzielnego skakania.

Skoki ze spadochronem - jak się przygotować?

Skok ze spadochronem w Krakowie

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak się przygotować. Swoje rozterki najlepiej skonsultować, pytając o to specjalistę z firmy, która oferuje tego rodzaju rozrywki. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Przeciwwskazaniem do samodzielnego skakania są różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Nie mają one jednak większego znaczenia, gdy skacze się w tandemie, gdyż wtedy to instruktor jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich czynności.

Istotnym problemem może okazać się lęk wysokości, który doprowadzi daną osobę do nagłego ataku paniki. Może to spowodować niebezpieczną sytuacją w powietrzu. Kolejnym przeciwwskazaniem będzie choroba lokomocyjna lub napady padaczki. Większość z tych przeciwwskazań dotyczy jednak skakania samodzielnego, i nie uniemożliwia wykonania skoku instruktorem.

Materiał powstał przy współpracy z tandsnow.com.