Sztuczna inteligencja (AI) jest wszędzie. Być możesz używać jej na co dzień i nawet o tym nie wiesz. Warto przy okazji wspomnieć o uczeniu maszynowym. Komputery, oprogramowanie i urządzenia działają poprzez funkcje poznawcze. Zobacz, kilka najpopularniejszych zastosowań.
Wirtualni asystenci osobiści
Siri, Google Now i Alexa to tylko kilka popularnych przykładów wirtualnych asystentów osobistych. Pomagają w znajdowaniu informacji. Obsługiwane są za pomocą komend głosowych. Wszystko, co musisz zrobić, to aktywować je i zadać właściwe pytanie.
Osobisty asystent wyszukuje niezbędne informacje. Przywołuje powiązane zapytania lub kieruje Cię do innych zasobów (np. aplikacji telefonicznych). Możesz go poinstruować, co ma zrobić następnego dnia. Na przykład “Ustaw alarm na jutro na godzinę 6”. “Przypomnij mi, że jutro o 15 spotykam się z klientem”.
Ważną częścią osobistych asystentów jest właśnie uczenie maszynowe. Wirtualni asystenci zintegrowani są z różnymi platformami, np. inteligentnymi głośnikami, smartfonami, aplikacjami mobilnymi.
Prognozy ruchu
Najprawdopodobniej korzystasz z usług nawigacji GPS. Gdy to robisz, Twoje aktualne lokalizacji i prędkości gromadzone są na centralnym serwerze do zarządzania ruchem. Następnie dane wykorzystywane są do budowy mapy bieżącego ruchu. Uczenie maszynowe pomaga oszacować regiony, w których możliwe są korki.
Nadzór wideo
Wyobraź sobie, że jedna osoba ma za zadanie monitorować wiele kamer wideo. Z pewnością taka praca jest trudna i nudna. Dlatego pomysł szkolenia urządzeń do tej pracy jest naprawdę sensowny.
Obecnie system nadzoru wideo jest zasilany przez sztuczną inteligencję. Pozwala wykrywać przestępstwa przed ich popełnieniem. Urządzenia śledzą nietypowe zachowania, np. stanie bez ruchu przez długi czas, drzemanie na ławkach, czy potykanie się. Ostrzegają mieszkańców i w ten sposób zwiększają ich bezpieczeństwo.
Media społecznościowe
Uczenie maszynowe przydaje się m.in. przy personalizacji kanału wiadomości i kierowaniu reklam. Działa na prostej zasadzie. Facebook na bieżąco sprawdza, kogo dodałeś do znajomych, jakie profile sprawdzasz. Analizuje też Twoje zainteresowania, miejsce pracy, grupy i posty, które udostępniasz. Na podstawie uczenia maszynowego sugeruje Ci listę znajomych oraz posty i reklamy, które mogą Ci się spodobać.
Spam e-mail i filtrowanie złośliwego oprogramowania
Istnieje wiele metod filtrowania spamu, z których korzystają użytkownicy poczty e-mail. Filtry antyspamowe są stale aktualizowane dzięki uczeniu maszynowemu.
Codziennie wykrywanych jest ponad 325 tysięcy złośliwych programów. Każdy fragment kodu jest podobny w 90-98% do poprzednich wersji. Programy bezpieczeństwa oparte na uczeniu maszynowym rozumieją wzorzec kodowania. Dlatego łatwo wykrywają złośliwe oprogramowanie i skutecznie przed nim chronią.
Internetowa obsługa klienta
Coraz więcej stron internetowych oferuje opcję czatowania z konsultantem. Jednak nie zawsze jest to prawdziwa osoba, z którą rozmawiasz na żywo. W większości przypadków rozmawiasz z chatbotem. Ściąga przydatne informacje ze strony internetowej i prezentuje je klientom. Zapewnia pomoc na najwyższym poziomie.