Poduszka dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą?

Pierwsza poduszka dla niemowlaka powinna być bardzo starannie wybrana. Jej jakość oraz właściwości mają bowiem niebagatelny wpływ na rozwój dziecka oraz kształtowanie prawidłowej postawy jego ciała. Zaleca się, aby dziecko zaczęło spać na pierwszej poduszce w okresie między 12. a 18. miesiącem życia, aczkolwiek w pewnych sytuacjach mogą z niej korzystać także mniejsze dzieci. Jaką poduszkę wybrać dla niemowlaka, aby zapewnić mu komfortowy i zdrowy sen we własnym łóżeczku?

Poduszka dla niemowlaka i jej rola dla prawidłowego rozwoju dziecka

Noworodek i niemowlę zwykle nie potrzebują poduszeczki. W pierwszych miesiącach życia zaleca się, aby dziecko układać na płasko bezpośrednio na materacyku. Taka pozycja pozytywnie wpływa bowiem na rozwój dziecięcego kręgosłupa oraz właściwie kształtuje jego sylwetkę. Pediatrzy zalecają, aby pierwsza poduszka dla niemowlaka została zakupiona dopiero, kiedy maluszek zacznie stawiać swoje pierwsze kroki i przewracać się z boku na bok, co najczęściej ma miejsce między 12. a 18. miesiącem życia dziecka.

Pierwsza poduszka dla niemowlaka nie powinna przypominać wyglądem poduszki dla osoby dorosłej. Zamiast grubego i puchatego akcesorium dla dziecka powinniśmy wybrać cienką i płaską poduszkę, która będzie wspomagała prawidłowy i harmonijny rozwój całego jego ciała. Najistotniejsze bowiem, aby pierwsza poduszka nie powodowała wyginania się szyi dziecka podczas spoczynku.

Poduszka dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą?

Pierwsza poduszka dla niemowlaka – forma i materiał wykonania

Poduszki dla niemowląt najczęściej występują w formie prostokątów o wymiarach 30x40 com. Są płaskie, przez co wspomagają prawidłowy rozwój szyi i kręgosłupa maluszka nie powodując jego nienaturalnych odkształceń w trakcie nocnego wypoczynku. Poduszka dla niemowlaka może przybierać także postać wykonanego z pianki klina, który wkłada się bezpośrednio pod materac. Zapewnia to delikatne przechylenie się powierzchni do spania oraz przydaje się zwłaszcza w sytuacji, kiedy dziecko zachoruje, gdyż ułatwia oddychanie oraz wspomaga spływanie wydzielin z górnych dróg oddechowych.

Poduszka dla niemowlaka nie powinna być zbyt miękka i puchata. Nadmierne uginanie się jej powierzchni może bowiem grozić uduszeniem się dziecka podczas snu. Najlepiej sprawdzą się więc cienkie akcesoria z niewielką ilością miękkiego wypełnienia, które zapewnią dziecku wygodny i w pełni bezpieczny sen. Bardzo ważny jest także materiał wypełnienia poduszki – powinien posiadać antyalergiczne właściwości oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Podobnie sprawa wygląda także w przypadku nawleczki – dla niemowląt i małych dzieci najlepiej sprawdzi się poduszka obszyta 100% miękką bawełną z fantazyjnymi dziecięcymi wzorkami.

Dobrze wybrana poduszka dla niemowlaka może być użytkowana przez dziecko nie tylko w jego domowym łóżeczku. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na umieszczenie poduszeczki w wózku, położenie na przewijaku oraz zabieranie ze sobą w podróże. Zwłaszcza małe dzieci szybko przywiązujące się do swoich ulubionych akcesoriów docenią możliwość posiadania przy sobie swojej ulubionej poduszeczki wszędzie tam, gdzie będą spały.