Jak szukać pracy w internecie

W dzisiejszych czasach większość ludzi szuka informacji w wyszukiwarkach internetowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie. Nie ominęło to stylu poszukiwania pracy. Pierwsze co robią osoby, które rozglądają się za nowym pracodawca, to przeglądają oferty pracy w internecie. Można tam znaleźć wiele ofert bezpośrednich oraz oferty od agencji pracy, które poszukują pracowników dla swoich klientów.

Gdzie szukać pracy

Najlepszym miejscem na poszukiwanie pracy są specjalistyczne portale ogłoszeniowe. Można tam znaleźć oferty pracy od różnych firm, z każdej branży. Poza bezpośrednimi ofertami od firm, można tam znaleźć oferty od agencji pracy.

Portale ogłoszeniowe nie są jedynym źródłem ogłoszeń o pracę. Można ich szukać również bezpośrednio na stronach określonych firm, działających w branży, która nas interesuje. Taki sposób pozwala na wysyłanie CV do różnych firm, nawet gdy te jeszcze nie szukają pracowników. Można zaoferować im możliwość podjęcia współpracy w przyszłości, gdy w ich firmie zwolni się wakat i będą potrzebowali odpowiedniego fachowca. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów.

Jak szukać pracy w internecie

Inną opcją są portale branżowe. Takie serwisy skupiają specjalistów z konkretnej branży, więc można tam znaleźć szereg atrakcyjnych ofert skierowanych do fachowców najwyższej klasy. Tego rodzaju ogłoszenia są na ogół bardziej precyzyjne i konkretne, gdyż siłą rzeczy są kierowane bezpośrednio do osób, które znają się na temacie.

Na co uważać przy szukaniu pracy

Szukając pracy przez Internet należy mieć się na baczności. Jest to wspaniałe narzędzie, które usprawnia komunikację, ale daje też pole popisu oszustom. Dlatego należy zwracać uwagę na kilka podstawowych aspektów takich jak chociażby by profesjonalizm napisania ogłoszenia. W ogłoszeniu porządnej firmy powinny być dane teleadresowe i wszelkie namiary do biura firmy. Do tego przydałby się bezpośredni kontakt do pracownika odpowiedzialnego za rekrutację. Jeśli takich danych brakuje to znaczy, że coś z tą firmą jest nie tak. Być może jest to nieuczciwe ogłoszenie, a może po prostu brak profesjonalizmu firmy. W obydwu przypadkach lepiej jest poszukać dalej.

Agencje pracy

W internecie można znaleźć również wiele ofert, które zamieszcza agencja pracy. Działa to na takiej zasadzie, że pracodawca zgłasza się do wyspecjalizowanej agencji, która zajmuje się rekrutacją pracowników. Pracownik szukający pracy, na ogół nie podpisuje umowy z daną firmą, w której faktycznie podejmie zatrudnienie, tylko z agencją, która została wynajęta do zrekrutowania go i zatrudniania przez cały czas pracy. Takie rozwiązanie może być korzystne w niektórych przypadkach. Przykładowo, jeśli komuś zależy na dużej elastyczności i jeszcze nie do końca wie, czy chce podjąć się tego rodzaju pracy. W przypadku takich umów, które na ogół są one krótkookresowe, można je zerwać praktycznie z miesiąca na miesiąc.

Materiał został przygotowany przy współpracy z firmą pl.gigroup.com.