Backup w chmurze – największe mity

Zapewne posiadasz swoje sprawdzone rozwiązania dotyczące przechowywania danych i stosujesz je od wielu lat. Ówczesne rozwiązania wprowadzają jednak propozycje, które mają za zadanie ułatwić życie nam wszystkim, oszczędzając czas i zapewniając jeszcze większe bezpieczeństwo ochrony danych. Nie każdy jest przekonany co do niezawodności backupu w chmurze, wyrażając szereg obaw o przekazanie swoich danych w obce ręce. Czy obawy te mają swoje uzasadnienie? Oto największe mity dotyczące backupu danych w chmurze.

Dane w chmurze są mniej bezpieczne

Obawy te biorą się głównie z faktu, że hasło „dane w chmurze” nadal dla wielu jest pojęciem abstrakcyjnym. Tymczasem dostawcy tego typu usług zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i posiadają ku temu stosowne certyfikaty. Co więcej, zaufane centra danych przechodzą regularne audyty bezpieczeństwa. Centra danych sprawdzane są pod kątem odpowiedniej temperatury, czystości powietrza i wilgotności, stałej kontroli podlegają także agregaty prądotwórcze, klimatyzacja i urządzenia podtrzymujące zasilanie. Warto nadmienić, że pomieszczenia te są monitorowane całodobowo, a dane są odpowiednio szyfrowane.

Tworzenie kopii zapasowej jest czasochłonne

Prędkość wykonywania backupu uzależniona jest od szybkości łącza internetowego. Czasy wolnego Internetu już dawno mamy za sobą, zatem obawy o to, że backup w chmurze dla firm może zająć więcej czasu, są zupełnie bezpodstawne. Wielu przedsiębiorców może obawiać się również spowolnienia łącza internetowego podczas wykonywania kopii zapasowej. Współczesne rozwiązania technologiczne już dawno skutecznie poradziły sobie z buforowaniem, które najczęściej miało miejsce w trakcie oglądania filmu czy słuchania muzyki.

Dostępność danych w chmurze jest niższa

Przechowywanie danych w chmurze jest o wiele bardziej bezpieczne, a dostępność do nich szacuje się na poziomie 99,99 procent. W zaufanych centrach danych nie mają miejsca awarie, nagłe przerwy w dostawie prądu czy okresowe prace konserwacyjne. Warto pamiętać, że dane w chmurze są fizycznie przetrzymywane w więcej niż jednym miejscu, co dodatkowo zwiększa ich dostępność.

Backup w chmurze – największe mity

Przywracanie utraconych danych zabiera dużo czasu

Podobnie jak w przypadku tworzenia kopii zapasowej, odzyskiwanie danych uzależnione jest od przepustowości łącza internetowego. Czas takiej operacji zależy również od ilości danych do odzyskania – czasem może być to jedynie ich szczątkowa ilość. W każdym z przypadków odzyskiwanie danych odbywa się niemal natychmiastowo.

Przetrzymywanie danych w chmurze jest kosztowne

W cenę usługi backupu danych wchodzi kilka składowych. Nie jest to tylko przechowywanie danych; należy wziąć pod uwagę certyfikaty bezpieczeństwa, całodobowy monitoring i dokładne zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, jakie mogą mieć miejsce w każdym przedsiębiorstwie (awaria sprzętu, wirus, ataki hakerów). Najwyższa gwarancja bezpieczeństwa ma swoją cenę. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługę przechowywania danych w chmurze, co zdecydowanie wpływa na konkurencyjne ceny.