Krakowski pałac kultury

Pałac Potockich w Krakowie wypełnia kultura od parteru, gdzie znajduje się znakomicie zaopatrzona księgarnia, aż po wyższe piętro z salami na warsztaty i przestrzenią wystawową. Warto śledzić zapowiadane z wyprzedzeniem wydarzenia na stronie i wybrać z bogatej oferty propozycje dla siebie. Co ciekawego dzieje się w pałacu jesienią?

Kraków, Rynek Główny 20 – kulturalny klaster

Pałac Potockich w Krakowie szeroko otwiera się na wiele dziedzin, spiętych jedną klamrą, pod hasłem kultury i wielowymiarowej sztuki. Koncepcja tego miejsca odzwierciedla strategię zrównoważonej turystyki, a także Program Rozwoju Kultury 2030, w którym znajduje się postulat tworzenia węzłów dla kultury i przemysłów kreatywnych. Pałac dostarcza wspólną przestrzeń i daje możliwość powstawania klastrów. Każdy, kto obserwuje witrynę palacpotockich.krakow.pl, jest świadkiem, jak znakomicie to działa i ile korzyści przynosi miastu.

Wizja klastra kultury powstała dzięki podpatrywaniu podobnych miejsc, które działają w innych metropoliach. Inspiracja płynęła m.in. z Centrum Festiwalowego w Adelajdzie, australijskiego klastra Federation Square w Melbourne, Festival Centre w Edynburgu czy Centrum Informacji Kulturalnej w Quartier de Spectacles Montreal w Kanadzie. Atut krakowskiej placówki to wzięcie pod opiekę zabytkowego obiektu dziedzictwa i wypełnienie go kulturą oraz energią współczesnych twórców.

Krakowski pałac kultury

KBF w Pałacu Potockich

KBF i współpracujący z nim partnerzy zajmują w Pałacu Potockich prestiżowe i wygodne przestrzenie. Dzięki temu dysponują możliwościami do realizowania koncertów, spotkań, konferencji, a także uroczystych gal dla znamienitych gości. Zaplecze logistyczne, a przede wszystkim fantastyczna lokalizacja, pozwala doświadczonemu zespołowi działać na najwyższych obrotach. Udaje się idea kooperacji partnerów ze współgospodarzem – KBF. Dziś Pałac Potockich to miejsce spotkań z publicznością i gośćmi ważnych festiwali oraz wspólna przestrzeń dla środowiska literackiego. Prezentowane są tu liczne dokonania Stypendystów Miasta Krakowa i niezależnych twórców, którzy związali się na trwałe z tym miejscem.

Jesienią w krakowskim pałacu kultury

Pałac tętni życiem o każdej porze roku, ponieważ to miejsce pracy wielu środowisk twórczych. W bocznej amfiladzie od ul. Brackiej działa wystawa „Szuflada Szymborskiej” – na nowo zaaranżowana i poszerzona o dodatkowe zbiory. W pałacowych wnętrzach często słychać jazz, muzykę klasyczną i ambitną alternatywę. Na Dziedzińcu i przestronnym piętrze współpracują ze sobą animatorzy, zapraszając do gościnnych wnętrz na wystawę grupy Krakowski Underground, która otwarta została 8 października koncertem zespołu Rdzeń 69, zainspirowanym animacją Łukasza Kujawskiego, na bazie rysunków Wacława Szpakowskiego. Krakowski Underground stworzyli klasycy polskiej sztuki współczesnej – Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki. 

Więcej imprez, które odbędą się w październiku i listopadzie na stronie palacpotockich.krakow.pl. Na wybrane wydarzenia wstęp wolny!