Jak wybrać buty trekkingowe?

Niezależnie od tego, gdzie i ile planujesz wędrować, odpowiednie buty to podstawa. Zwróć uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

Jak wybrać buty trekkingowe?

Idealne dopasowanie

Kiedy przymierzasz buty, pamiętaj, że stopa powinna mieć odpowiednie wsparcie. Wtedy nie będzie się przesuwać w bucie, gdy będziesz chodzić. Jednak nie kupuj zbyt ciasnych butów. Poruszaj palcami i sprawdź, czy nie dotykają przedniej części buta. Podczas chodzenia pięta nie powinna się podnosić.

Zanim zaczniesz przymierzać buty trekkingowe, koniecznie załóż skarpetki. Nie mogą być zbyt cienkie, ani zbyt grube. Mogą znacząco wpłynąć na ogólne dopasowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednie skarpetki zapewniają dodatkową amortyzację i regulację temperatury. Dzięki nim unikniesz pęcherzy.

Dla dodatkowego komfortu i odprowadzania wilgoci możesz też zainwestować we wkładki do butów.  Dopasuj je do kształtu stóp. Czasami może się okazać, że nasze stopy wymagają niestandardowej wkładki. Idealne dopasowanie jest niezwykle ważne. Wkładki mogą być również bardzo pomocne, jeśli masz wysokie lub niskie podbicie albo jedną stopę dłuższą od drugiej. Dzięki nim stopy nie będą się ślizgać w bucie. Pamiętaj, że dopasowanie wpływa na Twoje bezpieczeństwo.

Przymierzaj buty po południu. Stopy puchną przez cały dzień, zwłaszcza jeśli chodzisz przez wiele godzin. Dlatego kupuj buty po południu, kiedy stopy będą już opuchnięte.

Jak wybrać buty trekkingowe?

Zwróć uwagę na swoje potrzeby.

Aby kupić odpowiednie buty trekkingowe męskie, musisz wziąć pod uwagę teren, czas wędrówki i ogólne warunki pogodowe. Jeśli lubisz od czasu do czasu wybierać się na górskie wycieczki, by odkrywać lokalne szlaki, możesz wybrać lekkie buty turystyczne. Jeżeli jednak uwielbiasz prawdziwe wyzwania, masz zupełnie inne potrzeby.

Zwróć uwagę na teren, w którym będziesz się poruszać. Czy będziesz szedł szosą, wspinał się po skałach a może maszerował przez błoto? Zastanów się, na co będą narażone Twoje buty. Teren wpływa nie tylko na stopień zużycia obuwia, ale również na funkcje, których będziesz potrzebował.

Na przykład nawierzchnie betonowe i asfaltowe mogą sprawić, że podeszwa butów podczas wędrówek będzie się szybciej zużywać. Jeśli pokonujesz długie dystanse, możesz się zastanowić nad butami do biegania po szlaku.

Z drugiej strony, typowy szlak turystyczny może być pełen błota, trawy i kamieni. Drobny żwir może uszkodzić szew buta i rozerwać materiał. Aby temu przeciwdziałać, wybierz buty z jak najmniejszą ilością szwów. Bezproblemowa konstrukcja zapobiega również przenikaniu wody. Może także powstrzymać tarcie prowadzące do powstawania pęcherzy. Buty trekkingowe mogą mieć wzmocnione podeszwy i czubki dla zwiększenia trwałości. Mogą też mieć wstawkę z klinem dla ochrony przed żwirem.

Możemy znaleźć obuwie wykonane ze skóry licowej i nubukowej. Wtedy jest wodoodporne, odporne na ścieranie i trwałe. Jeśli zamierzasz wędrować po trudnym terenie, możesz wybrać buty do trekkingu i getry. Wtedy będziesz lepiej chronić nogi.

Mocne i trwałe buty mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają odpowiednie wsparcie i stabilność. Jednak lekkie buty także mają swoje zalety. Dzięki nim możesz zaoszczędzić dużo energii w ciągu dnia.