Nowoczesna kuchnia – najnowsze trendy

Aranżacja współczesnej kuchni to prawdziwe wyzwanie dla architektów, a także niemały kłopot dla tych, którzy samodzielnie podejmują się urządzenia kuchennej przestrzeni. Wnętrze powinno być funkcjonalne, a poszczególne elementy muszą idealnie się komponować. Jakie trendy będą królować w nadchodzącym roku?

Kuchnia, z której nie chce się wychodzić

Architekci stosują obecnie takie aranżacje w kuchni, aby odpowiadały one potrzebom współczesnych ludzi. Kuchnia powinna być zaprojektowana w sposób, który sprzyja spędzaniu wspólnego czasu, zachęca do wielogodzinnego przebywania w przytulnym, a zarazem funkcjonalnym wnętrzu. Króluje tu minimalizm, dominują duże powierzchnie frontów kuchennych, a na eleganckich blatach panuje idealny porządek. Dzięki temu luksus przeplata się z komfortem, a całość zachęca do długich rozmów przy rodzinnym stole.

Otwarta przestrzeń

Kuchnia zamknięta w czterech ścianach to już przeżytek. Współczesne trendy to przede wszystkim otwarta kuchnia, która łączy się z jadalnią lub salonem. Dzięki temu swobodna komunikacja z domownikami będzie możliwa nawet w trakcie przygotowywania posiłku. Architekci proponują wyburzenie jednej ze ścian, co pozwala na uzyskanie większej przestrzeni i scalenie dwóch lub trzech pomieszczeń w jedno.

Nietuzinkowe materiały

Jednym z zabiegów, które często stosują architekci, jest wyłożenie całej podłogi jednym rodzajem materiału. Użycie kafli czy desek podłogowych o nowoczesnym wzornictwie pozwoli uzyskać efekt otwartej przestrzeni i sprawi, że będzie ona wyglądać wizualnie na większą.

Kolejnym trendem, który dominuje w nowoczesnej kuchni jest spójna aranżacja w części kuchennej oraz wypoczynkowej. Zaleca się zatem wykorzystać te same lub podobne materiały na ścianach oraz dużych powierzchniach meblowych. Nowością są wykończenia z takich materiałów, jak marmur, beton czy blachy miedziane, które współgrają ze stylowymi dekoracjami w całej przestrzeni. Coraz popularniejsze staje się połączenie betonu z drewnem, nie obawiamy się także ciemnych kolorów, w tym czerni czy palonej cegły. W kuchenne aranżacje na dobre wkradł się styl loftowy oraz industrialny.

Nowoczesna kuchnia – najnowsze trendy

Odwaga kluczem do pięknej przestrzeni

Era nieskazitelnej bieli na wysoki połysk pomału przemija. W jej miejsce pojawiają się odważne faktury, których kolorystyka współgra z barwami natury. Współczesna kuchnia to satynowe lub matowe fronty, a także metaliczny połysk. Dominuje styl minimalistyczny, co oznacza proste frezy przy frontach, bez jakichkolwiek zdobień w postaci gałek.

Więcej blatów

Przy otwartej przestrzeni bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy kuchennej. To nie tylko dodatkowe miejsce na przygotowanie potraw, lecz także przestrzeń, gdzie można spędzić czas przy posiłku z najbliższymi. Wyspa oznacza sporo miejsca na niezbędny sprzęt kuchenny, garnki czy naczynia. Warto rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli przestrzeń dzielona jest z większą liczbą domowników.

Artykuł powstał we współpracy ze studiem mebli kuchennych Atrii - kuchnie nowoczesne Warszawa.