Nowoczesne ogrodzenia domów – jakie rozwiązania są warte uwagi?

Ogrodzenie domu pełni kilka różnych funkcji. Ma nie tylko chronić dom i jego najbliższe otoczenie przed dostępem oraz wzrokiem osób z zewnątrz, ale także zdobić posesję oraz być spójnym dodatkiem do architektury domu i jego pozostałych elementów. Nowoczesne ogrodzenia domów mogą być wykonane różnych materiałów, w tym drewna, kamienia, metalu i betonu lub być połączeniem kilku z nich. Jakie ogrodzenia domów warto wziąć pod uwagę planując efektowne wykończenie swojej posesji?

Nowoczesne ogrodzenie z drewna i kamienia

Ogrodzenie domu ma kilka istotnych zadań do spełnienia. Ma skutecznie oddzielać dom od hałasu z ulicy, osłaniać posesję przed kurzem i spalinami oraz ochraniać dom przed wstępem do niego niepowołanych osób. Musi także dobrze współgrać z architekturą budynku oraz podkreślać walory estetyczne całej posesji. Dobrej jakości ogrodzenie domu powinno być ponadto trwałe, solidne, szczelne oraz estetyczne. Kiedyś ogrodzenia budowano z dostępnych pod ręką materiałów, a do najpopularniejszych z nich należały kamień i drewno. Po dziś dzień pozostają one jednymi z najchętniej wybieranych budulców pod budowę ogrodzeń.

Drewniane ogrodzenia są tworzone z sztachet, żerdzi oraz bali. Aby były one trwałe i estetycznie prezentowały się przez długi czas, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, grzybami oraz pleśnią, co można zrealizować za pomocą specjalnych impregnatów do drewna. Nowoczesne ogrodzenia domów bardzo często powstają z połączenia drewna oraz kamienia. W takiej sytuacji przęsła są wykonywane z betonu, a ich wypełnienie z drewnianych desek. Do budowy ogrodzeń wykorzystywany jest także kamień łupany, cięty oraz polny, z którego powstają słupki i cokoły wypełnione elementami z drewna.

Nowoczesne ogrodzenia domów – jakie rozwiązania są warte uwagi?

Nowoczesne ogrodzenia domów z metalu

Metal to obecnie bardzo popularny materiał wykorzystywany przy budowie ogrodzeń. Szczególnie efektownie prezentują się ogrodzenia kute, które bardzo ładnie komponują się z estetyką nowoczesnych, modernistycznych domów. Nowoczesne ogrodzenia kute mogą zostać wykonane na indywidualne zamówienie według własnego projektu inwestora, co pozwala na stworzenie unikalnego rozwiązania idealnie dostosowanego do osobistych preferencji każdego klienta. Szeroki wybór wzorów oraz stylów ogrodzeń kutych pozwala także na wybór gotowego rozwiązania, które będzie tańsze w realizacji od ogrodzenia przygotowanego na indywidualne zamówienie.

Nieco tańszą alternatywą dla nowoczesnych ogrodzeń z metalu są płoty żeliwne. Są one odlewane w specjalnych formach, a ich powierzchnia pokrywana farbą lub innym metalem, który ma chronić je przed korozją i niszczeniem. Metalowe nowoczesne ogrodzenia domów są także produkowane przez zakłady ślusarskie, które metodą spawania wykonują przęsła oraz pozostałe elementy (bramy i furtki) wchodzące w skład ogrodzenia. Bardzo popularnym rodzajem ogrodzeń metalowych są także klasyczne siatki. Ze względu na ich niskie walory estetyczne najlepiej sprawdzają się jednak do ogradzania obszarów wewnątrz posesji lub miejsc zlokalizowanych w jej tylnej części.