Choroba dziąseł- objawy, leczenie i profilaktyka

Czy widziałeś ostatnio trochę krwi w umywalce, gdy myłeś zęby? To krwawienie może być jednym z objawów choroby dziąseł. Z biegiem czasu nieleczony stan zapalny przemieszcza się poniżej linii dziąseł i do kości. Przekształca się wówczas w zapalenie przyzębia. Sprawdź, jak mu zapobiegać!

Jakie są objawy choroby dziąseł?

Choroba dziąseł (zapalenie przyzębia) na początkowym etapie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Niepokojące symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Warto jednak zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze, takie jak czerwone, opuchnięte i tkliwe dziąsła, krwawienie podczas szczotkowania, nitkowania lub jedzenia twardych pokarmów, chwianie się zębów czy utrzymujący się nieświeży oddech. Skontaktuj się ze stomatologiem, jeśli zauważysz ropę między dziąsłami a zębach, rany w ustach lub cofanie się dziąseł. Pamiętaj, by nie lekceważyć wspomnianych objawów. Nieleczona infekcja może prowadzić do utraty zębów. 

Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia?

Stres  prowadzi często do nadciśnienia, raka i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych. Co ciekawe, może również przyczyniać się do zapalenia przyzębia. Niektóre leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, środki przeciwdepresyjne i pewne lekarstwa nasercowe mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej. Pamiętaj, by poinformować dentystę o wszystkich przyjmowanych lekach i zmianach w ogólnym stanie zdrowia. Dzięki temu zaproponuje skuteczne leczenie.

Jeśli chcesz uniknąć chorób dziąseł, rzuć palenie. Przejdź też na zdrową, zbilansowaną dietę. Staraj się nie zaciskać, ani nie zgrzytać zębami. W przeciwnym razie wywierasz nadmierną siłę na tkanki podporowe zębów, co może przyspieszyć tempo ścierania szkliwa.

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Przyczyną zapalenia przyzębia jest płytka nazębna (lepka, bezbarwna warstwa bakterii). Z czasem zamienia się w uciążliwy kamień nazębny, czyli twardy nalot o brązowo-żołtym zabarwieniu. 

Pamiętaj, by dwa razy dziennie myć zęby pastą z fluorem. Nie zapominaj też o regularnym nitkowaniu, które pomoże usunąć resztki pokarmu między zębami. Możesz tutaj użyć nitki dentystycznej, specjalnej szczoteczki lub irygatora. Przynajmniej raz na pół roku umów się na wizytę kontrolną u dentysty. Dzięki temu masz pewność, że wykryje i wyleczy stan zapalny dziąseł na wczesnym etapie.

Choroba dziąseł- objawy, leczenie i profilaktyka 

Jak leczyć zapalenie przyzębia?

Celem leczenia jest opanowanie infekcji. Dentysta najprawdopodobniej zasugeruje skaling, by usunąć nagromadzone bakterie. Korzystając ze specjalnych narzędzi, zdrapie kamień nazębny powyżej i poniżej linii dziąseł. Może też zaproponować piaskowanie, czyli wygładzanie szorstkich powierzchni korzeni zębów. Wspomniane zabiegi ponownie przylgnąć do uzębienia. Wymagają zazwyczaj więcej niż jednej wizyty u stomatologa. 

Nie ma magicznej pigułki ani kremu, które mogą wyleczyć chorobę dziąseł. Mimo to dentysta przepisuje czasami lekarstwa, które wesprą leczenie. Dobrze sprawdzi się tutaj żel z antybiotykiem. Rozprowadzasz go na kieszeniach dziąseł po dokładnym oczyszczeniu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji. W poważniejszych przypadkach dentysta może Ci przepisać antybiotyk doustny w formie kapsułek lub tabletek.

Partnerem materiału jest Indexmedica: https://www.indexmedica.com.pl/zakres-uslug/choroby-dziasel/