Aranżowanie wnętrza – podstawowe porady

Dekorowanie wnętrz stanowi nie tylko wyzwanie dla urządzających, lecz także fascynującą zabawę z kolorami, kształtem i strukturą. Dodatki powinny wpasować się w charakter wnętrza, dlatego każdy z nich musi być dobrze przemyślany. O czym należy pamiętać, aranżując wnętrza?

Samodzielny projekt pomieszczenia

Nie trzeba mieć wybitnych umiejętności i zręcznie posługiwać się ołówkiem, by wykonać wstępny projekt salonu. W sieci znajduje się sporo darmowych programów, umożliwiających stworzenie projektu w bardzo przystępny sposób. Można też naszkicować plan pokoju, stosując jedynie ogólne bryły – już tak wykonany projekt pozwoli spojrzeć na pomieszczenie z innej perspektywy.

Eliminacja sprzętu

Chcąc uzyskać przestrzenne wnętrze, należy zastanowić się, czy w pomieszczeniu znajdują się sprzęty oraz meble, które sprawdzą się w innej przestrzeni. Pojemne meble są bardzo funkcjonalne, lecz lepiej sprawdzą się w innym miejscu niż salon, w którym odbywają się wizyty rodziny i przyjaciół. Niektóre z mebli można poddać renowacji, po której znakomicie sprawdzą się w sypialni lub w pokoju dziecka.

Gra światła

Słońce jest sprzymierzeńcem w drodze do przestrzennego wnętrza. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić na wielkoformatowe okna i zrezygnować z ciężkich, grubych zasłon na rzecz delikatnych, ażurowych firanek. Dzięki temu światło słoneczne będzie dobrze rozświetlać wnętrze, optycznie je powiększając. Na podobnej zasadzie działają farby, które odbijają promienie słoneczne. Dobrym rozwiązaniem są jasne, pastelowe kolory lub klasyczna biel.

Aranżowanie wnętrza – podstawowe porady

Idealne tło na dodatki

Pozostając w kwestii barw, warto przemyśleć też kolor podłogi. Niezależnie od użytych materiałów, powinny współgrać z kolorem ścian, a finalnie podkreślać piękne meble i stanowić doskonałe tło dla dodatków. Ta sama zasada dotyczy kompozycji w ostrych, skontrastowanych barwach. Całość powinna tworzyć wrażenie spójnego wnętrza.

Wyraźne akcenty

Dodatki są idealnym dopełnieniem każdej aranżacji. Bez dekoracji wnętrze pozostanie surowe i będzie sprawiać wrażenie wybrakowanego. Dekoracje warto umieszczać w widocznych miejscach, lecz w taki sposób, aby nie tworzyły efektu zagracenia. Na podłodze może pojawić się duża donica z pięknym drzewkiem, szafki mogą przyozdobić drewniane latarnie, do których wkłada się świeczki. Tego typu światło o ciepłej barwie znakomicie wkomponuje się w większość aranżacji. Aby wnętrze było jeszcze bardziej przytulne, można postawić na sprytne dodatki. Dobrym pomysłem jest lustro, które wizualnie powiększy przestrzeń. Równie ciekawą opcją są drewniane tabliczki, które mogą wyrażać wspólną myśl domowników lub zawierać niebanalne zdanie z odrobiną humoru.

Komfort i funkcjonalność

Wyznaczenie odpowiednich stref w pomieszczeniu sprawi, że domownicy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Zbyt duże meble w małym pomieszczeniu mogą zepsuć największy wysiłek o przestronne wnętrze. Urządzając pomieszczenie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by było funkcjonalne, praktyczne w użytkowaniu i komfortowe.