Dzięki odpowiedniemu narzędziu do zaawansowanego planowania produkcji (APS) możesz lepiej układać i kontrolować cały proces produkcyjny. Wybierając odpowiedni system, weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Zastanów się, dlaczego potrzebujesz takiego systemu.
System MRP czy APS?
Sprawdź, jaką metodę planowania produkcji używa obecnie Twoja firma. Wiele systemów planowania i zarządzania produkcją od dawna stosuje progresywną procedurę przypisywania materiałów i produkcji do różnych obiektów i działów. Metody, takie jak MRP są proste, ale nie płynne. Nie dostosowują się łatwo do zasobów lub popytu. Z kolei APS zapewnia płynne planowanie i zarządzanie. Dzięki niemu możesz zmienić harmonogram produkcji.
Dlaczego warto wdrożyć system APS?
System APS jest odpowiedzialny za planowanie produkcji i zarządzanie nią. Pozwala skutecznie koordynować wszystkie działania firmy, w tym sprzedaż, produkcję, zakupy i transport. Dzięki temu każdy dział będzie dokładnie wiedział, co robią inne. Na przykład zamówienie złożone przez Dział Sprzedaży zostanie natychmiast wysłane do Działu Produkcji, który może zaplanować jego realizację. Po wyprodukowaniu towaru Dział Logistyki dostanie odpowiednią informację. Wtedy może zaplanować wysyłkę do klienta.
ERP a APS
W obecnym przemyśle wytwórczym same systemy ERP nie wystarczą. Co prawda są w stanie zarządzać takimi obszarami jak technologia, usługi i HR, ale nie potrafią podejmować strategicznych decyzji. Nowoczesne systemy ERP zarządzają produkcją na poziomie makro, ale bez strategicznych funkcji, takie jak planowanie, układanie harmonogramów, tworzenie lejków sprzedaży, dystrybucja materiałów i zamawianie, optymalizacja działania może być problematyczna.
Z kolei APS jest niezwykle pomocny w operacjach produkcyjnych, zaawansowanych systemach planowania i sporządzaniu harmonogramów. Skutecznie wypełniają luki, w których nie sprawdzi się ERP.
Wdrożenie APS
Niektóre osoby błędnie uważają, że wdrożenie jest czasochłonne i kosztowne. Tak naprawdę system APS można łatwo zintegrować i szybko wdrożyć. Profesjonalna firma oferuje szybką i prostą integracją z różnymi systemami.
APS jest często oferowane jako rozszerzenie systemu ERP, a gdy oba systemy działają razem, efektywność produkcji znacznie wzrasta. Oczywiście, mogą działać oddzielnie, ale bez ERP APS nie może skutecznie podejmować strategicznych decyzji związanych z produkcją, logistyką i dystrybucją. Integracja ERP i APS będzie najlepszym rozwiązaniem.
APS oferuje możliwość symultanicznego planowania. Dzięki niemu możemy szybciej planować i przeprowadzać wnikliwą analizę What-If (czyli Co-Jeśli). APS zapewnia jednolity system danych. Procesy sterowania przebiegają znacznie szybciej. Dane i programy są odporne na uszkodzenie głównej płyty. Uwzględnia ograniczenia i restrykcje. Bierze pod uwagę krótki czas przebiegu, duże obciążenie, terminy i niskie zasoby. Procesy logistyczne i produkcyjne są przejrzyste. Jak widać, system optymalizuje proces planowania w zakresie produkcji i logistyki.