Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

Kraków oferuje wiele unikalnych atrakcji, dlatego możemy mieć niezły zawrót głowy, jeśli chcemy wybrać kilka najlepszych. Stolica Małopolski jest niezwykle urokliwa i przesiąknięta historią. W zasadzie znajdziemy tu ślady każdej epoki. Najbardziej reprezentacyjne cechy miasta, czyli muzea, galerie sztuki i budynki o wartości historycznej, są nieodłączną częścią polskiego i europejskiego dziedzictwa.

Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

Rynek Główny

Rynek Główny jest niekwestionowanym liderem na liście najlepszych krakowskich atrakcji. Emanuje urokiem i historią, bez względu na to, w którym miejscu się znajdujesz. Jest to największy europejski średniowieczny rynek. Znajduje się przy nim X wieczny kościół św. Wojciecha, gotycki Kościół Mariacki i klejnot renesansu, czyli Sukiennice. Na Rynku znajduje się dużo malowniczych znaków rozpoznawczych, doskonałych pubów i restauracji dla smakoszy. Możesz tu zobaczyć znakomite występy artystów ulicznych. Kultura masowa idealnie współgra tu z kulturą wysoką.

Historyczne Stare Miasto

Ten gotycki kościół murowany jest jednym z najbardziej malowniczych krakowskich zabytków. Składa się z dwóch przepięknych wież, które sięgają 69 i 82 metrów. To właśnie stamtąd trębacz co godzinę wygrywa słynny Hejnał Mariacki. Jest doskonale słyszalny we wszystkich zakątkach Starego Miasta. Możesz też wejść po drewnianych schodkach do Bazyliki Mariackiej, by podziwiać panoramę Krakowa, usłyszeć kilka krakowskich legend lub zobaczyć największy drewniany ołtarz na świecie. Ołtarz został wyrzeźbiony przez Wita Stwosza. Praca nad nim trwała kilka lat od 1477 do 1484 roku.

Zamek na Wawelu

Zamek zlokalizowany na szczycie Wzgórza Wawelskiego jest dawną rezydencją królów polskich. To ogromny kompleks, który składa się z 71 imponujących komnat otwartych dla publiczności.  Możesz tutaj zobaczyć luksusowe królewskie prywatne komnaty, szlachetne pomieszczenia państwowe, w których przyjmowano zagranicznych posłów. Możesz też podziwiać imponujące zbiory obrazów i rzeźb wykonanych na zlecenie przez czołowych europejskich artystów. Na Wawelu można również zobaczyć grobowce polskich rodów królewskich, wykonane z najszlachetniejszych materiałów. Ponadto przygotowano  tutaj wystawy starożytnych arrasów, zbrojowni, broni, wyrobów złotniczych i orientalnych łupów wojennych.

Wyjątkowe, nadchodzące imprezy w Krakowie znajdziemy przede wszystkim w Internecie. Jedną z ciekawych stron, na których znajdziemy kalendarz imprez, jest Karnet Kraków. Oferta kulturalno-rozrywkowa jest niezwykle bogata. Obejmuje: festiwale, koncerty, spektakle, wystawy, przeglądy, pokazy i cykle filmowe, a także akcje czytelnicze oraz spotkania i wykłady literackie.

Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

Fabryka Schindlera

Możesz tutaj usłyszeć inspirującą historię Oskara Schindlera, który ochronił wielu Żydów. Została przedstawiona hicie Stevena Spielberga “Lista Schindlera”. Fabryka Schindlera jest jednym z najciekawszych polskich muzeów. Została poświęcona tematyce okupacji krakowskiej nazistów i losowi Żydów, których ocalił przemysłowiec. Wielka wystawa przedstawiająca skrupulatnie zrekonstruowane mieszkania, place i ulice jest naprawdę fascynująca i pouczająca. Dzięki nowoczesnym multimediom osoby odwiedzające muzeum mogą lepiej zrozumieć, co dokładnie się wydarzyło.