Czy znak towarowy można chronić jako wzór przemysłowy?

Ochrona własności intelektualnej ma ogromne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy. W tym kontekście bardzo często mówi się o objęciu firmowego logo odpowiednią ochroną. Najczęściej można to zrobić poprzez zarejestrowanie go w charakterze znaku towarowego. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje inne rozwiązanie – jest nim rejestracja oznaczenia jako wzoru przemysłowego.

Znak towarowy i wzór przemysłowy – najważniejsze różnice

Mianem znaku towarowego określane jest każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innej marki. Za znaki towarowe mogą zostać uznane m.in.: wyrazy, rysunki, formy przestrzenne, melodia itp. W języku potocznym znak towarowy nazywany jest znakiem handlowym, firmowym albo firmową nazwą lub logo. Z kolei wzór przemysłowy jest efektem działalności twórczej wzornictwa przemysłowego. Jako wzór przemysłowy mogą zostać zastrzeżone np. symbole graficzne, opakowania, wygląd mebla, fasony ubrań, logotypy etc. Chcąc skorzystać z ochrony prawnej, trzeba się zastanowić przede wszystkim nad aspektem produktu, jaki ma tej ochronie w szczególności podlegać. Z czysto formalnego punktu widzenia kwestia rejestracji wzorów przemysłowych jest łatwiejsza, trwa krócej i mniej kosztuje. Z drugiej jednak strony znaki towarowe mają zapewnioną silniejszą ochronę, którą można przedłużać w nieskończoność.

Czy znak towarowy można chronić jako wzór przemysłowy?

Firmowe logo jako wzór przemysłowy – dlaczego to się opłaca?

Na objęcie firmowego logo ochroną jako wzór przemysłowy warto zdecydować się z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim przy rejestracji znaku towarowego jako wzoru przemysłowego nie ma obowiązku  określania zakresu towarów i usług, jakie miałyby podlegać ochronie. Wystarczy, że wzór przemysłowy zostanie odpowiednio zakwalifikowany. Dużą zaletą omawianego rozwiązania jest też to, że rejestracja wzoru przemysłowego zajmuje średnio ok. 2-3 tygodni, podczas gdy w przypadku znaku towarowego przeciętny czas uzyskania ochrony wynosi ok. 6. miesięcy. Ponadto wzór przemysłowy da się wykorzystać względem rozmaitych klas towarów i usług przy niższym koszcie niż ma to miejsce przy znaku towarowym, gdzie na wysokość opłaty wpływa ilość klas towarów i usług ujętych we wniosku. Zasada jest tu prosta: im więcej tych klas, tym koszt rejestracji jest wyższy. Rejestracja znaku towarowego jako wzoru przemysłowego może być świetną opcją np. dla firm dysponujących skromniejszym budżetem.

Decydując się na zgłoszenie oznaczenia jako wzoru przemysłowego, trzeba mieć na uwadze to, że wzór przemysłowy musi się wyróżniać indywidualnym charakterem i być nowy. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Dysponuje on niezbędną wiedzą i narzędziami pozwalającymi na sprawne przejście przez proces rejestracyjny. Zajmuje się m.in. przygotowaniem wniosków oraz badaniem czystości znaków towarowych i wzorów przemysłowych, dzięki czemu wnioskodawca może w przyszłości uniknąć ewentualnych kłopotów.

Artykuł napisany we współpracy z: rzecznik patentowy Kraków.