Jakie zawody mogą podejmować czworonogi?

Mimo, iż dla wielu psy to głównie towarzysze życia to wielu z nich ma sposobność do tego, by wykonywać określone zawody. Umiejętności i doświadczenie psów pracujących są często nieodłącznym elementem pracy człowieka. Jakie zawody mogą być wykonywane przez naszych pupili?

Pies stróżujący

Jednym z obowiązków jakie może wykonywać pies to stróżowanie. Jego zadaniem jest nie tylko pilnowanie określonego budynku, ale często całego terenu. Psy te zwykle są szkolone, by umiały dokonać odpowiedniego hałasu, a w sytuacjach koniecznych zaatakować intruza. Do tego typy zadania świetnie nadają się rottweilery, dobermany, owczarki, a także niektóre teriery.

Piesratownik 

Niektóre psy mogą pełnić rolę ratowniczą. Do tego jest im potrzebna duża inteligencja, energia oraz zwinność, którą będą mogli się wykazać podczas poszukiwań rannej osoby. W tej roli najczęściej spotykane są bernardyny, labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, a także border collie. Należą one często do załogi straży pożarnej.

Jakie zawody mogą podejmować czworonogi?

Pies policyjny

Psy te przechodzą odpowiednie szkolenie, kwalifikujące ich do obrony mundurowych czy pojmania napastnika. Pupile policyjne muszą cechować się dużym posłuszeństwem i inteligencją. Tutaj najlepiej sprawdzają się owczarki niemieckie, wilczaki czechosłowackie oraz inne gatunki psów obronnych. Od psa policyjnego wymaga się odpowiedniego temperamentu, by móc w sytuacjach koniecznych wywołać w nich świadomą agresję.

Pies asystent osoby niepełnosprawnej

Psy, które mają pełnić rolę asystenta muszą być szkolone od jak najwcześniejszych lat. Muszą one reagować na odpowiednie znaki swojego właściciela i biorąc je pod uwagę, pomagać osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu np. podczas przechodzenia przez ulicę, podawaniu przedmiotów czy otwieraniu drzwi. Do tego typu obowiązków doskonale sprawdzają się labradory, golden retrievery czy berneński pies pasterski. Cechuje ich czułość na znaki opiekuna, cierpliwość oraz siła, która niezbędna jest np. do niesienia zakupów.


Psy mogą wykonywać także obowiązki terapeuty, pasterzy, myśliwych, sprawdzać się podczas poszukiwań substancji szkodliwych, ciągnięcia sań czy po prostu towarzyszyć samotnym osobom.