Okulary dla kierowców. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne w większości przypadków muszą prowadzić w nich także samochód. Nie wszystkie rodzaje tradycyjnych okularów, z których korzystamy na co dzień sprawdzą się jednak także podczas jazdy za kółkiem. Okulary dla kierowców muszą bowiem spełniać pewne określone warunki, dzięki którym zapewnią prowadzącemu auto doskonały wzrok oraz wysoką jakość obrazu.

Okulary dla kierowców z polaryzacją

W czasie jazdy samochodem dużym problemem negatywnie odbijającym się na bezpieczeństwie są odblaski oraz silne światło słoneczne, które może oślepiać kierowcę. Te negatywne warunki potęgują klasyczne okulary, które odbijają promieniowanie słoneczne oraz powodują pogorszenie jakości widzenia kierującego. Aby tego uniknąć i zapewnić sobie doskonałą jakość widzenia podczas jazdy autem, okulary dla kierowców powinny być wyposażone w specjalną powłokę polaryzacyjną.

Polaryzacja w okularach przepuszcza tylko te promienie światła, które padają na soczewkę okularów pod odpowiednim kątem blokując jednocześnie wszystkie pozostałe. Dzięki temu okulary wyposażone w polaryzację doskonale chronią oczy kierowcy przez rażącym promieniowaniem słonecznym oraz odblaskami światła pochodzącymi od kałuży, szyb oraz innych pojazdów poruszających się po drodze. Okulary dla kierowców wyposażone w polaryzację sprawdzą się zarówno w lecie, kiedy mamy do czynienia z silnym promieniowaniem słonecznym, jak i w zimie, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu.

Okulary dla kierowców. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jakość oprawek i ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB

Niebagatelne znacznie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy w okularach ma także jakość wykonania szkieł oraz ich oprawek. Oprawki muszą być dobrze dopasowane do twarzy użytkownika oraz posiadać odpowiedni rozmiar zapewniający kierującemu szerokie kąty widzenia. Muszą stabilnie leżeć na nosie oraz być wygodne w noszeniu. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na solidność oraz trwałość samych oprawek – okulary bardzo często przechowujemy bowiem na desce rozdzielczej w aucie lub w schowku, gdzie mogą być narażone na uszkodzenia.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia auta warto dodatkowo sprawdzić, czy dane szkła posiadają filtry UV. Najlepszą ochronę wzroku zapewnią okulary dla kierowców z filtrem UV 400, który doskonale chroni oczy przez promieniowaniem UVA oraz UVB. Warto także postawić na okulary z antyrefleksem, które zapewniają lepszy kontrast widzenia oraz redukują odblaski.

Kolor szkieł w okularach dla kierowców

Dużym problemem, na który napotykają wszyscy kierowcy podczas prowadzenia auta jest oślepianie promieniami słonecznymi. Problem ten można wyeliminować wybierając okulary dla kierowców przyciemniane, ze szkłami w kolorze szarym. Kierowcy, którzy natomiast często podróżują nocą powinni zainwestować w zakup okularów przeznaczonych do nocnej jazdy, których szkła najczęściej posiadają zabarwienie żółte. Doskonale sprawdzają się one w słabych warunkach oświetleniowych, gdyż rozjaśniają obraz oraz zwiększają jego kontrast.