5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić

Czy masz już listę miejsc na świecie, które chciałbyś koniecznie odwiedzić? Zobacz, które cuda świata i skarby natury są szczególnie warte uwagi.

 5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić 

Wielka Rafa Koralowa w Australii

Widoczna z kosmosu Wielka Rafa Koralowa w Australii znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa w UNESCO. Jest jedną z największych żyjących struktur na planecie. W 1975 roku utworzono Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej w celu ochrony wrażliwych ekosystemów. Zdumiewająca różnorodność życia morskiego obejmuje miękkie i twarde korale, ponad 1600 gatunków tropikalnych ryb, rekinów, diugonów, delfinów, żółwi, promieni i olbrzymich małż.

 5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić 

Machu Picchu w Peru

Majestatyczne Miasto Inków Machu Picchu wznosi się wysoko, 300 metrów nad rzeką Urubamba. Jest jednym z najbardziej imponujących miejsc na świecie. Oprócz zapierających dech w piersiach ruin zachwyt turystów budzi spektakularne tło stromych, majestatycznych i często zasłoniętych chmurami gór. Stojąc w pobliżu jednej z chat i spoglądając na Macu Picchu, pokryte dżunglą góry i rzekę na dole, nietrudno wyobrazić sobie, dlaczego Inkowie wybrali to miejsce do budowy swojego miasta.

 5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić 

Tadź Mahal w Indiach

Tadź Mahal jest najprawdopodobniej najbardziej znanym budynkiem w Indii. Jest również najsłynniejszym na świecie świadectwem potęgi miłości. Świątynia została nazwana na cześć Mumtaz Mahal, ulubionej żony cesarza Shah Jahana. Budowa tego najpiękniejszego mauzoleum zaczęła się po jej śmierci w 1631 roku. Była budowana przez 20 tysięcy robotników przez 22 lata. Zawiera wiele elementów islamskiego stylu, w tym łuki, minarety, charakterystyczna kopuła i czarna kaligrafia inkrustowana wokół wejścia.

 5 miejsc na świecie, które warto odwiedzić 

Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych

Stojąc na krawędzi Wielkiego Kanionu i patrząc na niekończące się grzbiety kolorowych klifów i głębokich wąwozów, nie sposób się zainspirować tym naturalnym cudem. Ściany kanionu świecą w późnym popołudniowym słońcu, odsłaniając barwy pomarańczowe, czerwone i żółte. Spektakularny Wielki Kanion został wykuty przez rzekę Kolorado, widzianą w oddali poniżej. Jest jedną z największych atrakcji w Ameryce, a na pewno w stanie Arizona.

  

Alhambra w Hiszpanii

W sielankowym otoczeniu wzgórz bujny krajobraz Alhambry w Granadzie był rajem na ziemi dla Maurów, którzy przybyli tu z pustyń Afryki Północnej. Na tle ośnieżonych gór Sierra Nevada słodka woda płynąca z Rio Genii stała się symbolem obfitości. Alhambra jest oazą wspaniałych fontann, wysokich drzew i pachnących kwiatów. Znajdują się tutaj imponujące zamki mauretańskie. Alhambra zapiera dech w piersiach romantycznym widokiem. Ta cytadela ze swoim kompleksem pałaców jest jedną z największych atrakcji w Andaluzji. Misternie urządzone pokoje i spokojne dziedzińce reprezentują najważniejsze osiągnięcia mauretańskiej sztuki i architektury.