Jakie są korzyści posiadania własnego hobby?

Bardzo często przestajemy poświęcać czas na własne hobby ze względu na podejmowanie działań bardziej praktycznych i funkcjonalnych, które stanowią źródło dochodu, podnoszą kwalifikacje czy poprawiają naszą efektywność. Mimo, iż kwestia ta nie jest całkowicie bezzasadna to jest ona motywowana głównie poczuciem obowiązku, a nie chęcią ich podejmowania. Przymus ten często prowadzi do wypalenia zawodowego, chronicznego stresu oraz presji. Bywa, że zakup karnetu na zajęcia fitness czy zmiana sposobu odżywiania czasem nie wystarczy, by poczuć wewnętrzną radość. Bardzo ważna jest dbałość o własne zdrowie psychiczne, więc warto poświęcić kilka godzin w tygodniu na swój rozwój osobisty, który jest źródłem szczęścia. Nie ma znaczenia rodzaj hobby, ważne, by pozwał na chwilę zapomnieć o rzeczywistości. To, co jest szczególnie ważne to, że pasja stanowi także aspekt terapeutyczny.

Pasja pozwala zmierzenie się z samym sobą

Uprawiane hobby stanowi dla człowieka pewne wyzwanie. Człowiek staje w szranki sam ze sobą, co bardziej motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań i postępów. Pasja sprawia, że człowiek nie tylko się rozwija, ale także redukuje stres oraz rozładowuje negatywne emocje. Hobby wzmaga adrenalinę i dobry stres, dzięki czemu uwalniane są hormony szczęścia.  

Jakie są korzyści posiadania własnego hobby?

Hobby odrywa od rzeczywistości

 Uprawianie własnej pasji sprawia, że człowiek intensywnie angażuje się w nią przez co czas przestaje dla niego istnieć oraz wszystko to, co go otacza dookoła. To doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości, codziennego pędu i stresów.

Pasja pozwala na nawiązanie nowych znajomości

Uprawianie hobby stwarza okazję na nawiązanie nowych relacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. To okazja do wymiany wspólnych doświadczeń, udzielania sobie cennych wskazówek i rad.

Hobby ubogaca człowieka

Posiadanie własnej pasji sprawia, że człowiek jest bogaty wewnętrznie, bardziej interesujący i wyrazisty. To człowiek, który ma coś do powiedzenia. Zresztą osoby, które robią to, co lubią chętnie o tym mówią i dzielą się z innymi.