Zanieczyszczone powietrze w Polsce

Zanieczyszczone powietrze, to problem każdego kraju rozwiniętego przemysłowo. Miliony ludzi jest narażonych na negatywne skutki tego stanu rzeczy, a władze próbują jak najbardziej zabezpieczać społeczeństwo przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń. Jak wygląda ta sytuacja w Polsce?

Zanieczyszczenia w Polsce

Kilka lat temu została utworzona lista najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Znalazły się na niej: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz. Ponadto, najbardziej zanieczyszczonymi regionami w Polsce jest Śląsk, Małopolska, oraz Dolny Śląsk. Nic w tym jednak dziwnego. Każde z tych miast posiada czynną kopalnię, lub fabryki generujące mnóstwo szkodliwych substancji. W ten sposób, zanieczyszczone są nie tylko te miasta, lecz również tereny znajdujące się w promieniu wielu kilometrów wokół nich.

Rodzaje zanieczyszczeń

Zanieczyszczone powietrze w Polsce to poważna sprawa. Jednak, jaki skład mają szkodliwe substancje? Na pierwszym miejscu znajdują się tlenki siarki, które są generowane przez spaliny samochodowe. Na drugim miejscu są tlenki azotu, które są wytwarzane przez fabryki. Poza tym w Polsce są również zauważalne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które są skutkiem ubocznym spalania paliw kopalnianych, oraz drewna. Zanieczyszczone powietrze, niezależnie od źródła jego pochodzenia, negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Na samym początku zanieczyszczenia dotykają naszych płuc, oraz oskrzeli, zaś następnie mogą przenieść się na najważniejsze organy ludzkiego organizmu, czyli na serce i mózg.

Zanieczyszczone powietrze w Polsce

Monitorowanie zanieczyszczonego powietrza

Na całe szczęście, w Polsce występuje zakrojony na szeroką skalę monitoring jakości powietrza, który jest prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ten sposób, zawsze mamy aktualne informacje, dotyczące stanu powietrza. Oczywistym jest to, że nie wszystkie obszary Polski są monitorowane, lecz sieć rośnie w bardzo szybkim tempie. Jest duża szansa na to, że za kilka lat, cała Polska będzie już monitorowana.