Turyści odwiedzający Kraków mogą podziwiać liczne skarby minionych epok, których to w tym mieście jest naprawdę wiele. Dziedzictwo kulturowe tego miejsca zachwyca nie jedną osobę. Niemal każdy dorosły mieszkaniec naszego kraju jest w stanie wymienić co najmniej kilka symboli Krakowa. Dzięki swojej bogatej historii Kraków zyskał bowiem wiele znanych symboli i są to zarówno miejsca, dźwięki, smaki, jaki i znane postacie. Co zatem warto wiedzieć o historii tego miasta?
Wielowiekowa historia Krakowa a dziedzictwo kulturowe tego miejsca
Z początkami powstania Krakowa związana jest znana legenda o smoku wawelskim. Dziś rzeźbę słynnego smoka możemy podziwiać przy wzgórzu wawelskim tuż przy wejściu do Smoczej Jamy. Do rozwoju miasta Kraków i dziedzictwa kulturowego tego miejsca na przestrzeni wieków przyczyniało się bardzo wiele osób. Byli wśród nich królowie, naukowcy i artyści. Mówiąc o historii Krakowa w kontekście dziedzictwa kulturowego należy wspomnieć o lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 roku, założeniu satelitarnego miasta Kazimierz w 1335 roku czy też zjeździe najważniejszych monarchów i książąt europejskich, który odbył się w Krakowie w 1364 roku. Warto zaznaczyć, że okres pomiędzy XIV – XV w. uznawany jest za złotą erę w dziejach Krakowa. W tym czasie w mieście działali najwybitniejsi artyści i architekci. Kraków był wówczas ważnym centrum politycznym. I choć miastem koronacyjnym Kraków pozostał do XVIII w. to należy jednak zaznaczyć, że na przełomie XVI i XVII w. zostało dokonane przeniesienie dworu Królewskiego do Warszawy.
Jak dalej potoczyły się dzieje Krakowa i jaki miało to wpływ na rozwój miasta?
W historii miasta Kraków nie brakowało również niechcianych wydarzeń, które miały katastrofalne skutki. Mowa tu między innymi o: potopie szwedzkim, pożarze Zamku na Wawelu, rozbiorach Polski czy II wojnie światowej i powstaniu żydowskiego getta. Jednak należy pamiętać o tym, że mimo tych wszystkich trudności w Krakowie zawsze dbano o poszanowanie dziedzictwa przeszłości. Wiele zniszczonych krakowskich zabytków zostało odbudowanych. Dziedzictwo kulturowe stało się kołem zamachowym rozwoju tego miasta. To tu znajdują się słynne dzieła sztuki, które znane są nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach świata. Zabytki, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO każdego roku przyciągają do Krakowa miliony turystów. Więcej szczegółowych o informacji na temat losów Krakowa oraz tego jak na przestrzeni lat kształtowały się historia i dziedzictwo kulturowe tego miejsca odnajdziemy na portalu poświęconemu temu miastu. Mowa tu o serwisie Kraków Culture. To właśnie tu dostępne są naprawdę ciekawe opowieści o Krakowie, z którymi warto zapoznać się bliżej. Należy również wspomnieć, że Kraków jest chętnie wybieranym miejscem docelowym ze względu na interesujące festiwale, które się w nim odbywają. Kalendarium ważnych krakowskich wydarzeń kulturalnych również możemy sprawdzić za pomocą portalu Kraków Culture. Warto więc odwiedzić tę stronę.