W jaki sposób możemy nauczyć dziecko czytać?

Jeżeli chcielibyśmy, aby nasze dziecko w przyjemny sposób nauczyło się czytać warto postawić na naukę poprzez zabawę. Zabawy z czytaniem mogą przynieść naprawdę wiele korzyści, dzięki nim nasze dziecko będzie w stanie w prosty sposób posiąść tę jakże ważną umiejętność, co z pewnością ułatwi mu start w szkole. Należy również podkreślić, że aby maluszek już od najmłodszych lat był zainteresowany książkami każdego dnia warto poświęcić czas na wspólne czytanie bajek. Jakie zatem metody nauki czytania wyróżniamy? Co warto o nich wiedzieć?

Literowa metoda nauki czytania

W Polsce najbardziej znaną metodą nauki czytania jest metoda literowa. Warto podkreślić, że literowanie jeszcze do niedawna było również najchętniej wybieraną metodą nauki czytania. Na chwilę obecną możemy jednak zaobserwować wzrost popularności pozostałych prostszych metod. Na czym polega literowanie? Na początku dzieci uczone są alfabetu, następnie dzielenia na głoski, a na koniec łączenia głosek w poszczególne słowa i całe zdania. Zaletą tej metody jest to, że sprawdza się ona w dużej grupie dzieci, wadą to, że niektóre dzieci będą potrzebowały dłuższego czasu, aby przeczytać tekst w taki sposób, dlatego może wystąpić u nich problem ze zrozumieniem czytanej treści.

W jaki sposób możemy nauczyć dziecko czytać?

Czytanie sylabami

Metoda sylabowa uważana jest za najłatwiejszą, a dodatkowo także za najbardziej efektywną metodę nauki czytania. W tym przypadku dzieci uczą się najpierw samogłosek, potem kilku wybranych spółgłosek, a następnie czytania sylab otwartych. Stopniowo zostają wprowadzane nowe spółgłoski. W metodzie sylabowej bardzo ważne są powtórzenia, do których warto wykorzystać różne gry i zabawy np. sylabowe memory. Później również poprzez zabawę wprowadzamy łączenie wyrazów zaczynając od wyrazów dwusylabowych oraz czytanie zdań stworzonych z utrwalonych wyrazów.

Metoda globalna

Metoda czytania globalnego to metoda dedykowana dla najmłodszych maluchów. Polega na regularnym pokazywaniu dziecku plansz z różnego rodzaju wyrazami. Efektem takich zabaw jest to, że po pewnym czasie maluch, mimo iż nie zna liter uczy się poprawnie rozpoznawać dany wyraz.