Jak dbać o ogród warzywny?

Uprawa własnych warzyw ma bardzo wiele zalet. Warzywa, które sami wyhodujemy są o wiele zdrowsze i smaczniejsze od tych, które możemy nabyć w sklepie. Decydując się na takie rozwiązanie możemy także zaoszczędzić sporo pieniędzy, a ponadto to również bardzo dobry sposób na oderwanie się od codziennych zajęć i spędzenie chwili czasu na świeżym powietrzu. O czym zatem powinniśmy pamiętać przy zakładaniu swojego własnego ogródka warzywnego tak abyśmy mogli w przyszłości w pełni z niego korzystać?

Jak dbać o swój ogród warzywny?

Aby założyć swój ogród warzywny należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce. Warzywnik powinien znajdować się w miejscu dobrze nasłonecznionym. Osoby, które nie posiadają własnego ogrodu mogą zdecydować się na uprawę warzyw w skrzyniach, donicach lub pojemnikach. Zakładając ogródek warzywny nie zapomnijmy o wyznaczeniu ścieżek, po których będziemy mogli się swobodnie poruszać. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przekopać i oczyścić z chwastów. Dobrym rozwiązaniem będzie również nawiezienie jej kompostem lub rozłożonym obornikiem.

Jak dbać o ogród warzywny?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając warzywa, które zasadzimy w swoim ogrodzie warto rozplanować wcześniej ich wzajemne sąsiedztwo. Niektóre warzywa nie powinny być siane obok innych, ponieważ nie będzie im to służyło. Warto zaznaczyć, że w ogrodzie warzywnym dobrze jest zasadzić także kwiaty. Dlaczego? Ponieważ ich zaletą jest to, że przyciągają zapylaczy. Pamiętajmy, że niektóre rośliny czują się znakomicie w towarzystwie innych. I tak np. w sąsiedztwie kapusty doskonale sprawdzi się nagietek. Należy również podkreślić, że abyśmy mogli cieszyć się upragnionymi zbiorami musimy najpierw zadbać o odpowiednią pielęgnacje zasadzonych warzyw. Mowa tu przede wszystkim o prawidłowym nawodnieniu, systematycznym usuwaniu chwastów i zasilaniu roślin nawozami organicznymi. Pamiętajmy jednak o tym, że różne rośliny mają różne wymagania i dlatego należy stosować się do zaleceń uprawy poszczególnych gatunków.